Genel Kültür

Saturnalya Eğlenceleri ve Noel’in Kökeni

Aralık ayı ortasında düzenlenen Saturnalya eğlenceleri, tarım tanrısı Satürn‘ü onurlandıran eski bir Roma pagan festivalidir. Saturnalia kutlamaları, şu anda Noel ile ilişkilendirdiğimiz birçok geleneğin kaynağıdır.

Her yıl, Aralık ayının 17’si ile 23’ü arasında gerçekleştirilen Arkaik tarım ritüellerinden kaynaklanan bu Roma şenlikleri, genel bir hediye verme, eğlence ve rol değiştirme gibi şeyler içerir.

Saturnalya Eğlenceleri

Antik Roma takvimindeki en popüler tatil olan Saturnalia, ekim mevsiminde tanrılara hediyeler veya kurbanlar sunma uygulamasından türetilmiştir .

Roma’nın tarım ve zaman tanrısı Satürn’ün pagan kutlamaları tek bir gün olarak başladı, ancak Cumhuriyet’in sonlarında (MÖ 133-31) 17 Aralık’tan itibaren bir hafta sürecek bir festivale genişledi.

Özel kostümlerin giyildiği ve şapkaların takıldığı bu Festivalde, büyük ziyafetler düzenlenirdi. Festival esnasında içki içmek, sarhoş olmak ve her türlü aşırı davranışlarda bulunmak olağan bir durumdu.

Bir günlük tatil olarak başlayan Saturnalia, sonunda Geç Cumhuriyet’e kadar bir haftayı kapsayacak şekilde genişledi. Augustus, kutlamaları daha mütevazı bir üç güne indirdi. Ancak halefi Caligula bu süreyi beş güne çıkardı ve görünüşe göre, resmi kararnamelere rağmen sıradan insanlar yedi gün boyunca kutladılar.

Saturnalya sırasında iş ve ticaret durma noktasına geldi. Okullar ve mahkemeler kapatıldı ve normal sosyal kalıplar askıya alındı.

Festivalin en ilginç tarafı, Festival süresince geleneklerin, yasaların ve kuralların göz ardı ediliyor olmasıydı. Öyle ki Festival süresince köllelerin senatörlere emir vermesi, hizmetkarların efendilerini çalıştırması gibi rol değişiklikleri az da olsa görülmekteydi.

Özetle birkaç günlük Festival süresince Roma toplumunda hiyerarşi alt üst olur, herkes için genel bir ziyafet, parti, oyun oynama, rol değişimleri gibi çeşitli eğlenceler vardır. herkesin başı eğlenceden dönerdi.

Köleler sıradan vatandaşların sahip olduğu özgürlüklere sahipti ve artık kumar oynayabiliyor, herkesin içinde sarhoş oluyor ve yılın herhangi bir zamanında sunmaları gereken terbiyeli pelerinini bir kenara atabiliyorlardı. 

Saturnalya, bu gibi özellikleriyle Roma toplumunun katı sosyal sözleşmelerinde yıl boyunca oluşan sosyal baskıları serbest bırakmak için tasarlanmış bir güvenlik valfi görevi görmekteydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu