Genel KültürTarih

Sergeant Stubby: Kahraman Bir Sokak Köpeği

Sergeant Stubby, belki de tarihin en etkileyici köpek kahramanlarından biridir. İlk bakışta sıradan bir sokak köpeği gibi görünen Stubby, I. Dünya Savaşı’nda Amerikan askerleriyle birlikte sahada görev yaparak unutulmaz bir iz bırakmıştır.

Sergeant Stubby

Sergeant Stubby, I. Dünya Savaşı’nda hizmet vermiş Boston Terrier türüne ait bir köpektir. 1917’den 1918’e kadar Fransa’da bulunan Amerikan İstihkam Birlikleri’nin 102. Alayı ile cephede bulunmuştur.

Aslen bir sokak köpeği olan Stubby, 1917 yılındayken Yale Üniversitesi kampüsündeki eğitim alanında bulunan Amerikan askeri Robert Conroy tarafından sahiplenilmiştir. Zira O dönemde Conroy ve diğer askerler, Amerikan İstihkam Birlikleri’nin 102. Alayı’na katılmak üzere eğitim görüyorlardı.

Sahiplendiği köpeği cephede yanında bulundurmak isteyen Conroy, onu gidecekleri gemiye gizlice sokarak Fransa’ya götürmüştür. Stubby’nin sevecen tavrıyla hızla alayın maskotu olduğu söylenir. Öyle ki askerler, kendisiyle özdeşleşecek özel bir ceket bile dikmişlerdi.

Stubby’nin eşsiz yetenekleri ve cesareti, kısa sürede hem Conroy’un hem de diğer askerlerin takdirini kazandı ve bu nedenle birliğe resmi olarak kabul edilmiştir. Yaklaşık 18 ay süren hizmet süresi boyunca birçok işlevi yerine getiren Stubby, 17 büyük savaşta bulunmuş ve önemli katkılar vermiştir.

Kimyasal saldırıları tespit etme ve yaralı askerleri bulma gibi yetenekleri nedeniyle önemli bir rol oynamıştır. Bu hizmetlerinden dolayı birçok madalya ve onurla ödüllendirilmiştir. Özellikle bir Alman casusunu yakalamasıyla beraber “Sergeant (Türkçe: Çavuş)” rütbesini almıştır.

Savaştan sonra Sergeant Stubby, sahibi Robert Conroy ile birlikte tabiri caizse tam bir kahraman gibi Amerika’ya dönmüştür. Onun bu eşsiz hikayesi, ülke çapında büyük bir ilgi uyandırmış ve ünlenmesini sağlamıştır. Hayatı ve başarıları bir dizi gazete ve dergide yer almıştır. Zira Stubby, geçit törenlerine katılmış, ödüller almış, bizzat Beyaz Saray’da onurlandırılmıştır.

Robert Conroy, savaştan sonra hukuk eğitimi almak için Georgetown Üniversitesi’ne gittiğinde Stubby’yi de yanında getirmiştir. Stubby, okulun resmi maskotu haline gelmiş ve futbol maçlarına katılmıştır. Öyle ki, oyunun yarısında, Stubby genellikle topun etrafında döner ve kalabalığı eğlendirirdi.

Sergeant Stubby’nin 1926 yılında, yaklaşık 10 yıl süren bir halk kahramanı yaşamından sonra doğal yollarla öldüğü bildirilmiştir. Maalesef, Stubby’nin ölümüne sebep olan spesifik bir hastalık veya durum hakkında kaynaklarda belirli bir bilgi bulunmamaktadır.

Ancak, ömrünün son yıllarında Stubby’nin sahibi olan Robert Conroy ile birlikte huzurlu bir yaşam sürdüğü bilinmektedir. Ölümünden sonra Stubby’nin vücudu doldurulmuş ve Smithsonian Enstitüsü’nde sergilenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu