Tarih

Utanç Taşı (Lapis Scandali)

Utanç Taşı, italyancasıyla Lapis Scandali, gelişmekte olan ipek ve değerli kumaş pazarına uyum sağlamak için XVI.Yüzyılda Floransa’da inşa edilen bir sundurmada bulunan, ayrıca dünyanın dört bir yanından yerel işadamları ve tüccarları arasında döneminin popüler bir uğrak yerinde olan taştır.

İpek ve lüks eşya tüccarları arasında meşhur bir pazar meydanı olan “loggia del Mercato Nuovo’nun” kalbinde yer alan bu dairesel taş, “La pietra dello scandalo(Lapis scandali)” yani “Utanç Taşı (Skandal taşı)” olarak bilinir. Burası tüccarların başarısız olması halinde, alenen aşağılanacağı bir yerdi.

Utanç Taşı ve Florensa

Rönesans döneminde, Floransa, finansal istikrar ve onur üzerine inşa edilmiş zengin bir şehirdi. Dönemin tüccarları, ödeme güçlerinden büyük gurur duyup iflası büyük bir utanç olarak görüyorlardı.

Bu ahlaki değerlerin korunmasına da yardımcı olmak için borçlarını ödeyemeyip iflas eden tüccarları hapishaneye gönderilmeden veya sürgün edilmeden önce kamuoyunda utandırılacakları noktaya, bugün bile görülebilen iki renkli beyaz ve yeşil mermerden oluşan bir yuvarlak taşa; “Utanç Taşı’na götürülüyorlardı.

Suçlu olan borçlular önce zincirlenir ve sonrasında pantolonları çıkarılır ardından da bacaklarından kırbaçlanırdı. Borçlular acıya dayanamayıp çıplak bir halde kıç üstü utanç taşına düştüklerinde ise tekrar ayağa kaldırılıp aynı olay defalarca uygulanıyordu. İflas etmiş olarak bu muameleyi görenler güvenilirliğini kaybedip mahkemede ifade veremiyordu. Dahası bu olay yaşanırken etraftaki izleyiciler adama ellerindekileri fırlatabiliyordu.

Olaya iyi yanından bakmak isteyenlerin seveceği bir sonrası olayda ise, ritüel sona erdikten sonra alacaklılar artık borçlularının peşine düşemezlerdi. Kişiye yaşatılanlar kefaret olarak yetiyordu.

Günümüzde olayın kendisi olmasa da izleri olarak görülebilecek bir takım atasözleri kalmıştır. Floransa gibi bir tüccar şehri ve bankacılar, borçluları hem küçük düşürmek hem de utandırmak için tasarlanmış bu ritüelden sonra; “Essere con il culo per terra” İngilizcesi ile; “To touch the ground with your ass” Türkçesiyle, “yerde kıçınla birlikte olmak” gibi tabir edebileceğimiz: “finansal açıdan yerle bir olmak” manalarında deyimler türemiştir.

Kaynak ve detaylı bilgi için;

https://www.guidedflorencetours.com//

https://www.romeandart.eu/en/art-stone-scandal.html

http://www.beyondtoscano.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu