Tarih

Cher Ami: Kahraman Bir Güvercin

Cher Ami, I.Dünya Savaşı sırasında Fransa’daki ABD Ordusu Sinyal Birliği’nin sahip olduğu ve uçtuğu 600 kuştan biri olan kayıtlı bir Kara Çek horoz taşıyıcı güvercindi. 

Özellikle son dönemi popüler dizilerinden biri olan Game of Thrones da dahil pek çok dizide görmeye alıştığımız “Mesaj iletici” kuşlardan sonra böyle bir tabloyu tahayyül etmesi zor olmasa gerek.

Cher Ami, Türkçesiyle; “Biricik Arkadaşım“, Teknolojinin olmadığı ya da yetersiz kaldığı dönemlerde mesaj göndermek için kullanılan alternatiflerden biri olan kuşların belki de en ünlüsüdür.

Cher Ami ve Ardındaki Hikaye

Argonne hattında Alman güçleri tarafından kapana kıstırılmış, yiyecekleri ve cephaneleri bitme noktasına gelmiş bir vaziyette takviye kuvvetin gelmesini bekleyen bir grup Amerikan askeri (77. Piyade Tümeni) yetmezmiş gibi bir de kendi müttefikleri tarafından düşman sanılmalarıyla çift taraftan ateş altında kalıp ağır kayıp yaşadılar.

İki tarafın da yaylım ateşinde kalan 77. Amerikan piyade tümeni ellerindeki 3 posta güverciniyle mevcut durumlarını bildirmek için canhıraş bir şekilde güvercinleri sırayla uçurmaya başladılar.

İlk iki güvercinleri havalanır havalanmaz vurulmaları bir oldu ve hayatlarını kaybettiler. Ellerinde kalan son kuş olan Cher Ami, ardındaki 194 kişinin kalan yegane umudu olup gökyüzüne bırakıldı.

Cher Ami, kalkıştan kısa bir süre sonra, Amerikan askerlerini son umutlarının yere düşmesini dehşet içinde tanık olacakları bir şekilde göğsünden vurularak yere düştü. 

Her şeye rağmen, Cher Ami tekrar ayağa kalktı! Yaralı ama hala hayatta olan küçük kuş tekrar uçtu ve kurşunlar arasından sıyrılarak yaklaşık yarım saatte 40 km yol kat etti. Üsse ağır yaralı olarak vardı ve Binbaşı Charles S. Whittlesey‘in yazdığı “276.4 paralelindeyiz. Kendi topçumuz doğrudan üzerimize ateş açtı. Tanrı aşkına, durdurun bunu!” mesajı ulaştırdı.

Mesaj sayesinde Amerikan hatlarından uzak yeni atış koordinatlarını aldı. Ertesi gün, mermiler Alman mevzilerine düşmeye başladı ve 77’nci Piyade Tümeni üzerindeki baskıyı hafifletti ve savaş Amerika’nın lehine döndü. 8 Ekim’de, Cher Ami’nin fedakarlığı sayesinde yüz doksan dört adam Amerikan hatlarına geri döndü. 

Sonrasında Olanlar

Ordu sağlık görevlileri Cher Ami’nin hayatını kurtarmayı başardılar. Ancak sağ bacağı vücuduna zar zor bağlıydı ve bir gözü kör olmuştu. Ödül olarak Croix de Guerre, Cher Ami’ye verildi. 

Sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’ne götürüldü. Orada yaralanmasının üzerine geçen yaklaşık 8 aylık bir süre sonunda yaralarının bir sonucu olarak 13 Haziran 1919’da öldü. 

Cher Ami, 1931 yılında Racing Pigeon Hall of Fame‘e alındı ​​ve I.Dünya Savaşı sırasındaki olağanüstü hizmeti nedeniyle “American Pigeon Fanciers“, Türkçesiyle; “Amerikan Güvercin Hayranları” tarafından altın madalya ile ödüllendirildi. Ayrıca, Smithsonian Amerikan Tarihi Müzesi‘nde kendine yer edindi.

Kaynak ve detaylı bilgi için;

https://www.si.edu/object/nmah_425415

https://www.worldwar1centennial.org/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu