Genel KültürTarih

La Festa della Sensa (Denizle Evlenmek)

La Festa della Sensa (ya da Türkçe adıyla Denizle evlenmek), İtalya’nın Venedik kentinde kutlanan geleneksel bir festivaldir. Sensa, İtalyanca’da “Evlenmek” anlamına gelir ve bu festival, Venedik Cumhuriyeti’nin denizle evliliğini sembolize eder.

La Festa della Sensa

La Festa della Sensa, tarihî olarak Venedik Cumhuriyeti’nin deniz gücünü ve denizle olan ilişkisini kutlamak için düzenlenirdi. Festival, Venediklilerin Adriyatik Denizi’ne açılarak denizde çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiği bir dizi kutlamayı içermektedir.

Festivale genellikle bir dini törenle başlanır. Bu törende Venedik Cumhuriyeti’nin doge’si (dükü) denizdeki bir gemiye binerek denizle evlenir. Bu eylem, Venedik Cumhuriyeti’nin deniz gücünün sembolik bir ifadesidir ve Venediklilerin denizle olan bağını temsil eder.

Festival sırasında ayrıca deniz yarışları, gondol yarışları ve denizcilikle ilgili diğer etkinlikler düzenlenir. Venedik’in su kanallarında yapılan renkli geçitler ve denizcilikle ilgili gösteriler de festivalin önemli parçalarıdır.

Geleneksel olarak, festivalde denizde evlenme töreni gerçekleştikten sonra, Venedikli denizcilerin Adriyatik Denizi’ne çıkması ve denizde zaferlerini kutlaması beklenir. Bir örneğini aşağıdan izleyebilirsiniz:

Festa della Sensa’nın kökenleri ta 1000 yılına kadar uzanır. Festival, 9 Mayıs 1000 tarihinde Doge (Dük) Pietro II Orseolo‘nun Adriyatik’teki Dalmasya kıyılarını Venedik adına fethetmesi nedeniyle kutlamaktadır.

Daha sonra bu fetih, her yıl bir törenle Venedik Cumhuriyeti’nin “evliliğini” denizle yeniden onaylayarak canlandırılmasıyla devam etmiştir. Bu törende, Doge bir halka (yüzük) atarak Venedik’in denizle olan bağını sembolize ederdi. Bu törene “Sposalizio del Mare” (Denizin Evliliği) adı verildi.

Doge Pietro II Orseolo, Adriyatik Denizi’ne yelken açar ve “Seni gerçek ve kalıcı egemenliğin simgesi olarak; “Ey Deniz, bilesin ki ben seninle evlendim” anlamına gelen sözleri söyler ve kendisine verilen kutsanmış yüzüğü denize fırlatırdı.

Modern Festa della Sensa, tarihi gelenekler ve ritüellerle dolu bir hafta sonunu kutlar. Törenler genellikle bir gondol ve teknelerin geçit töreni ile başlar. Daha sonra, Venedik Belediye Başkanı (modern zamanların Doge’si), Venedik Lagünü’ne bir halka (yüzük) atarak denizle evliliği yeniden canlandırır.

Festa della Sensa, aynı zamanda sezonun ilk önemli kürek etkinliği olup önemli bir spor olayıdır. Yarışmacılar, Bandiera’yı (renkli bayrak) kazanmak için yarışırlar.

La Festa della Sensa, Venedik’in tarihi ve kültürel mirasının önemli bir parçasıdır ve yerel halkın ve turistlerin katılımıyla her yıl kutlanır. Bu festival, Venedik Cumhuriyeti’nin deniz gücünü ve denizle olan ilişkisini kutlayan benzersiz bir etkinliktir.

Kaynak: festa-della-sensa-venice

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu