Tarih

La Festa della Sensa: Denizle Evlenmek

La Festa della Sensa – Denizle evlenmek, Venedik ile su arasındaki bağın önemli bir hatırlatıcısı işlevi gören bir festivaldir.

La Festa della Sensa Hakkında

Venedik’teki geleneksel ” Festa della Sensa” , Venedik ve Deniz arasındaki evliliğin bir kutlamasıdır. Şehir ve su arasındaki ilişkinin bu güçlü alegorisi, özellikle insan çıkarları tarafından tehdit edildiği günümüzde, yerel çevre ve ekosistem ile ilişkinin önemli bir hatırlatıcısıdır. 

İlk kez 1000 yılında. Dalmaçya’yı Hırvatlar ve Narentani’den kurtarmak için 998’de aynlan Doge Pietro Orseolo Il’nin denizcilik girişimi onuruna kutlandı. Zaferi kutlamak için. Venedik’te ‘sensa’ günü olarak adlandınlan Yükseliş gününün bu etkinliğinin kutlanmasına karar verildi.

İkinci zafer ile birlikte, Doge (Eski Venedik’te Başkan) Sebastiano Ziani’ye, San Marco Bazilikası’nda görev yapan döneminin Papa’sı tarafından hizmetlerin bir ödül olarak, Venedik’teki denizler’de hakimiyetini yeniden teyit ettiğini gösteren kutsanmış bir yüzük verdi. O günden bu yana, Venedik’in denizle evlenmesinin meşhur ayini her yıl kutlanmaktadır.

Doge Pietro II Orseolo, Adriyatik Denizi’ne yelken açar ve “Seni gerçek ve kalıcı egemenliğin simgesi olarak; “Ey Deniz, bilesin ki ben seninle evlendim” anlamına gelen sözler söyler ve kendisine verilen kutsanmış yüzüğü denize fırlatır.

La Festa della Sensa
La Festa della Sensa

Büyük geleneği başlatan kişinin kendisi olması da gayet uygun bir şey. Orseolo’nun kuralı, Venedik şehir devleti için büyük bir genişleme dönemi oldu. Devlet içinde rakip aileler arasında barış yaratarak ve çevredeki Bizans ve Kutsal Roma İmparatorlukları ile ticareti yeniden kurarak, Venedik’in bölgede bir güç olmasının temelini attı.

Ancak “Festa della Sensa” aynı zamanda önemli bir spor  olayıdır: Sezonun ilk önemli kürek etkinliğidir. Şampiyonlar uzun bir yarış sırasında, Venedik’in madalya eşdeğeri olan, imrenilen bir “Bandiera’yı” (renkli bayrak) kazanmak için savaşırlar.

Geçtiğimiz yüzyıllarda Sensa bayramı, Venedik in sosyal ve politik yaşamında temel bir rol oynamış ve onu efsanelerin, mitlerin ve değiştirmek tarihinin iç içe geçtiği en önemli ve görkemli kutlamalardan biri haline getirmiştir.

Tarihsel olarak Sensa, Serenissima Cumhuriyeti’nin bir dizi medeni ve dini tören ve olayının sonucuysa, bugün bir deniz bayramin ve yine denizle çözülmez bir ilişkiyle bağlantılı bir şehir festivalinin anlamını atfetmek tercih edilir.

Kaynak ve detaylı bilgi için;

https://veneziaautentica.com/festa-della-sensa-venice/

https://events.veneziaunica.it/it/content/festa-della-sensa-2020

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu