Tarih

Kahvaltı ve Kahve

Kahvaltının öğün olarak kabul edilmesi Sanayi Devrimi dönemlerine kadar dayanmaktadır. Zira işçilerin günün belirli saatlerinde çalışmaya başlamaları neticesinde saat 12’de verilen öğle yemeği molasına kadar tok durmaları gerekmiş ve bu sebepten ötürü de yeni bir öğün olarak hayatımıza eklenmiştir. Peki kahvaltı ve kahve arasındaki isim benzerliğe hiç dikkat ettiniz mi?

Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği gibi bir öğündür. Sabah tüketilen, günün ilk öğünüdür. Genellikle hafif gıdaların tüketilmesi tercih edilir. Bu öğünün adının bizim dilimize kahvaltı olarak geçişi ise kahvenin kültürümüze bıraktığı izi göstermektedir.

Zira kahvaltı kelimesi, Türk kültüründe kahveden önce yenen anlamına gelen kahve altı sözcüklerinden oluşmuştur. Ki, 20 yüzyılın ortalarına kadar kahvaltı, kahveyle yapılan bir öğündü. Daha sonraları kahvenin yerine geçecek olan çay ise henüz o dönemler topraklarımızda yer etmemişti.

Çay içmek 1955’te DP döneminde yaşanan ekonomik krizle başladı. Bir ithal malı olarak kahveyi tüketmek artık lüks bir ihtiyaç olmuştu.

Türkiye’de çay tarımının başlamasına ve yayılmasına önderlik eden ve bu yüzden de kendisine çayın babası lakabı verilen Zihni Derin‘in çabaları sayesinde insanlar kahve yerine çay içmeye başladı.

O gün bugündür kahvaltımızın vazgeçilmez içeceği çay olmuştur. Öyle ki kahvaltıya adını veren bir içecekken artık kahvaltıda kahve içenler yadırganmaya başlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu