Tarih

Lysistrata Stratejisi Nedir?

Lysistrata Stratejisi, kadınların savaş taraftarı kocalarıyla birlikte olmayı reddetmeleriyle kocalarının Peloponez Savaşı’nı sona erdirip barış anlaşması imzalamalarına neden olan strateji olarak tanımlanabilir.

Lysistrata Stratejisi ve Aristofanes

Stratejinin mimarı Lysistra, Antik Atina Komedyasında Yunanistan’daki kadınların savaş bitene kadar erkeklerini yataklarına almamasını sağlayarak savaşı sona erdiren bir karakterdir.

Atina’dan ve düşman Sparta şehrinden gelen kadınlarla birlikte Lysistrata kendini Akropole kilitler. Savaş sona erene kadar kadınların erkeklerden uzak duracağını ilan eder.

Bu tuhaf olay, senaryo oyun yazarı Aristofanes‘e bir dizi espri için geniş bir bakış açısı sağlar, çünkü antik dönem komedya yazarları cinsellikle ilgili konuları sık sık işleyip bu konularda yazmaya bayılırlardı.

MÖ 411’de oynanan Aristofanes’in Lysistrata eseri, Atina’nın acıklı durumuna, yazarın ülkesinin son döneminde yaşadığı olaylarına bakıldığında doğru yolu göstermek için, kocalarını, aşıklarını, evlatlarının kaybedilmesi ve çeşitli tecavüz olayları gibi savaşların acı çekenleri olan kadınları kullanmasıyla, sanatının bütün imkanlarını kullanarak yaptığı bu eseri bir “Drama şaheseri” olmalıydı.

Ancak Aristophanes’in komedi dehası olan mizahı nedeniyle, Lysistrata bir “Komedya şaheseri” olmuştur.

Lysistrata Stratejisine Günümüzden Örnekler

Her ne kadar Lysistrata stratejisi biraz mantıksız gibi gelse de Antik Yunan gibi şehvete düşkün bir toplumda gerçekten yaşanmamış olsa da günümüzde bu stratejinin uygulandığı söylenebilir.

Bu stratejinin benzerlerinin ikili ilişkilerde pek çok şekilde kendini gösterdiği tahmin edilebilir bir şey. Günümüzde bu stratejiyi resmeden en bilinen örnek ise 2006 yılında Kolombiya’da gerçekleştirilen kadınların yaptığı “Bacak bacak üstüne grevidir”.

Kolombiya’da yapılan araştırmalara göre çete üyelerinin, ekonomik zorunluluktan değil, statü, güç ve cinsel çekicilik kazanmak için yasadışı işlere bulaştığı ortaya çıkmıştı. Çete üyelerinin eşlerinin, kocalarının silahları bırakıp huzur içinde yaşaması için başlattıkları “ayrı yatak eylemine” belediye yönetiminden de destek gelmişti.

Belediye başkanlığı sözcüsü, silahlarını bırakmayan çete üyelerinin eşleri ve sevgilileriyle yaptıkları bir toplantıda, kadınların “bacak bacak üstüne grevini desteklediklerini belirttiler.

Umarım şehri güven içinde yaşatacağı düşünülen bu barışçıl yol işe yarar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu