Düşünce Hataları

McArthur Wheeler: Bir Garip Soygun

19 Nisan 1995’te bir bahar günü, McArthur Wheeler adlı bir adam, Pittsburgh’daki evinin yakınındaki iki bankaya girdi ve onları silah zoruyla soydu.

Soygun, Pittsburgh şehrini tüm zamanların en tuhaf ve saçma suçlarından birine sahne yaptı. Bir adam güpegündüz iki ardışık bankayı soyarken gizlenmek için ne maske taktı ne de yüzünü sakladı. Elindeki silahı her iki bankadaki veznedarlara doğrulttu ve paraları alıp soygununu gerçekleştirdi ve kendinden emin bir şekilde soygun mahallini terk etti.

Halbuki güvenlik kamerası onu her iki soygunda da yakalamıştı. Pittsburgh polisi, Wheeler’in pek umursamadığı kamera kayıtlarından elde ettiği görüntüyü o gece yerel televizyon haberlerine koydu ve hemen ipucu elde etti. Polislerin elde ettikleri ipuçları, soygunları işleyen suçlu McArthur Wheeler’ın kapısına kadar götürdü.

McArthur Wheeler ve Rahatlığı

Polis Wheeler’i tutukladığında ise olayın en tuhaf bölümünün yaşandığı anlar vuku bulmuştu: Kendisinin masum olduğunu iddia etmek yerine, şaşkın bir tavırla “Beni nasıl bulabilirsiniz, yüzüme limon suyu sürmüştüm.” gibi bir hayıflanma yaşadı.

McArthur Wheeler’in banka soymak için edindiği motivasyonun kaynağı ise limon suyuyla “görünmez yazı” yazabilmenin yüzünde de aynı etkiye sahip olacağına inancıdır. Birnevi görünmez adam olup bankayı soyduğuna inanmaktadır.

İlkokul deneylerinden hatırlayanlar da biliyorlardır ki, limon suyuyla yazılmış yazılar görünmez olur. Eh yazıları tekrar görünür kılıp okuyabilmek için ütü benzeri sıcak şeylerle yazının yazılmış olduğu kağıt ütülenir. McArthur Wheeler de harhalde yüzüne ütü benzeri bir şeyle basıldığında ancak görünür olacağını düşünmüş olacak ki peş peşe iki banka soygunu yapıp ardından da gönül rahatlığıyla evine gitmiş olmalı…

Peki insanlar nasıl oluyor da eylemlerini böylesi gerekçelere dayandırabiliyor?

Wheeler’ın davası o kadar meşhur ki, daha sonra David Dunning ve Justin Kruger tarafından yazılan “Unskilled and Unaware of It” Türkçesiyle; “Beceriksiz ve Bundan Habersiz” adlı akademik bir makalede yer aldı. Makalenin konusu, insanların genellikle kendi yeterliliklerinin zayıf yargıçları olduğu yönündeydi. 

Daha da kötüsü, çoğu zaman tam olarak yanlış anlıyoruz: Yetersiz insanlar, kendilerini gerçekte olduklarından daha yetkin olduklarını düşünürler. Makale hakkında detaylı bilgi almak için “Dunning – Kruger Etkisi” yazısını okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu