Tarih

Borodino Muharebesi: Kaybedilen Bir Zafer

Napolyon’un, Rusya seferindeki en önemli savaşı olan Borodino Muharebesi, 7 Eylül 1812’de Moskova’nın 150 km berisindeki Borodino’da gerçekleşti. 

Napolyon’un arzusu Rus Çarı I. Aleksandr’ı İngiltere ile ticaret yapmayı durdurma zorunluluğunda bırakarak Birleşik Krallık’ı savaşı sonlandırmaya itmekti. Napolyon’un savaş açmak için gösterdiği nedense, Polonya’yı Ruslardan korumaktı. Böylece, Polonyalıların desteğini almak ve savaşı meşrulaştırmak için savaşa Napolyon tarafından “İkinci Polonya Savaşı” adı verildi.

Borodino Muharebesi: Savaş Başlıyor

130.000 adam, 28.000 süvari ve 587 toptan oluşan Napolyon’un ordusu ile Kutusov liderliğindeki 135.000 adam, 25.000 süvari ve 624 toptan oluşan Rusya ordusu karşı karşıya geldi. Çatışma 15 saat sürdü ve orada bulunanların ifadelerine göre kesintisiz top ateşi gök gürültüsü şeklini almıştı.

Borodino Muharebesi’ndeki kayıplar Fransızlara tipik bir Pirus Zaferi olarak yansıyordu: Fransız tarafında 20.000 yaralı ve Montbrun, Caulaincourt, Compère, Plauzonne, Lanabère, Romeuf, Marion ve Tharreau gibi önemli generallerin bulunduğu ve pek çok subayın da içinde bulunduğu 10.000 ölü vardı.

Rusya tarafında ise, aralarında generaller Bagration, Kutaizov ve Tutchkov‘un da bulunduğu 35.000 yaralı ve 15.000 ölü vardı.

Napolyon’un bu dehşetli muharebe ile alakalı olarak kendi sözleri gayet yerindedir:” Yaptığım elli savaştan en korkunç olanı Moskova’dan önceydi. Fransızlar kendilerini galip olarak gösterdiler ve Ruslar da haklı olarak kendilerine yenilmez diyebilirler.” Fransa’da Borodino Muharebesi olarak geçen savaş, Rus tarafınca 1812 Vatanseverlik Savaşı olarak adlandırılır.

Borodino Muharebesi
Borodino Muharebesi

Sonrasında Olanlar

Ruslar, Napolyon ordusunun neredeyse tamamen yanmış olan Moskova’yı işgal etmesine izin verdi, ancak aşırı gerilmiş ikmal hatlarını kesti ve bir ay sonra geri çekilmeye zorladı. Yeniden toplanan ve güçlendirilen Rus Ordusu daha sonra Napolyon’un dondurucu ve açlıktan ölmüş güçlerini Rusya’dan çıkarıp Paris’e kadar sürdü. Fransızlar nihayet düşman bölgesinden kaçtığında, 400.000 kayıp vermişlerdi.

Borodino Muharebesi, tarihte meydana gelmiş 5 Büyük Pirus Zaferinden belki de en tanınmışı olanıdır.

Napolyon’a karşı 1812 Vatanseverlik Savaşı ve Hitler’e karşı II. Dünya Savaşı, Ruslar için büyük bir gurur kaynağıdır.

Leo Tolstoy, anıtsal romanı Savaş ve Barış’ta Borodino Savaşı’nı yüceltti.

Borodino Muharebesi: Günümüz

Borodino köyünde, sergilenen savaştan modeller, temsiller, silahlar ve üniformalar içeren küçük bir müze var. Müzenin önündeki geniş bir cadde, general Rayevski’nin topçularının konuşlandırıldığı “Büyük Redoubt” a çıkıyor. Siperlerin izleri hala görülebiliyor ve 175. yıldönümü anısına Ruslar tarafından dikilen muazzam bir anıt siteye hakim. Bunun arkasında savaşta ölen General Bagration‘ın mezarı var.

“Büyük Redoubt” un ötesinde, Semenovskoye köyünden hemen sonra, “Üç Ok” veya “Bagration Okları” olarak bilinen yer var. Yakında Tolstoy’un “Savaş ve Barış”ı yazdığı ev, şimdilerde bu hem yazara hem de savaşa adanmış bir müze olarak faliyet gösteriyor.

Benzer içerikte yazıları okumak için tıklayın.

Kaynak ve detaylı bilgi için;

https://www.thehindu.com/news/international/russians-mark-200-years-of-battle-of-borodino/article3851172.ece

https://www.britannica.com/event/Battle-of-Borodino

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu