Tarih

Apicius Tatları Nedir?

Apicius Tatları ya da Apicus ismi tarih boyunca bazı Romalılar tarafından kullanılmış ve mutfakta aşırılıkla ilgili bir özlü söz olarak dilden dile dolaşmıştır.

Marcus Gavius Apicius, Roma’nın Kraliyet döneminin başında yaşamıştı. 100 milyon Roma sikkesi gibi büyük bir servete sahip olan bu adam kendini gastronomik zevklere adamıştı. Apicus’un, flamingoların dillerinden yapılmış olan yiyeceklerle ve ballı şarapla zorla beslenen domuzların etleriyle ziyafetler çektiği söylenir.

Hatta bir keresinde sadece daha lezzetli karidesler bulmak için Libya’ya tehlikeli bir yolculuk yapıp geri döndüğü anlatılır.

De Re Coquinaria – Apicius Yemek Kitabı

Apicius Tatları – De Re Coquinaria – Apicius Yemek Kitabı

Bazı bilim adamları Apicius ile yemek kitabı arasında çok az bağlantı olduğunu iddia etseler de, Apicius, Greko-Romen dünyasının hayatta kalan tek yemek kitabını yazmasıyla tanınır. Araştırmacılar arasındaki fikir birliği, tariflerin evindeki aşçılardan geldiğini gösteriyor.

De Re Coquinaria yaklaşık 500 tarif içerir; Bu tariflerden kaç tanesinin doğrudan Apicius ile ilişkilendirilebileceği tartışmaya açık. Kitabın tamamı hazırlanacak yemek türüne göre düzenlenmiş on ayrı kitaptan oluşmaktadır. Yemek kitabının hayatta kalan en eski baskıları MS 9. yüzyıla kadar uzanır ve New York City’deki Vatikan ve New York Tıp Akademisi tarafından tutulur.

Aşırılıkla dolu bir yaşamdan sonra Apicus, devasa servetini elinde sadece 10 milyon sikkeyle kalıncaya kadar yemek zevki için harcar. Gerçek bir gurmenin damak zevkini yaşayabilmek için elindeki parayı az görüp bu kadar parayla yaşayamayacağına kanaat getirerek canına kıyar.

Apicius Tatları

Apicus, aşçılar arasında bir efsane olur ve o kadar büyük bir şöhrete kavuşur ki, Romalılara özgü yemek tariflerinin olduğu ve günümüze kadar ulaşan bir koleksiyona, öldükten yüzyıllar sonra onun adı verilir.

Apicus adının verildiği bu yemek kitabında, aralarında balık soslu domuz parçası ve denizkestanesiyle doldurulmuş inek memesi gibi ilginç lezzetlerin bulunduğu yüksek kalite olan ve lüks restoranlarda görülebilecek lüks tarifler yer almaktadır. Ayrıca, bizzat Apicius adında olan dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan lüks restoranlar vardır.

Kaynak ve detaylı bilgi için;

Ferdie Addis – Pandora’nın Kutusu (Akılçelen Kitaplar Yayınları)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu