Genel KültürKişisel GelişimTarih

Kolomb’un Yumurtası Hikayesi

Christopher Columbus’un veya Türkçede bilindiği adıyla Kristof Kolomb’un yumurtası hikayesi oldukça ünlüdür. Bu hikaye, Kristof Kolomb’un İspanyol soylularıyla bir akşam yemeğinde kullandığı bir yumurta sayesinde ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan hikaye, orijinal düşünmenin ve basit çözümlerin değerini vurgular.

Kristof Kolomb’un Amerika’yı Keşfi

Kristof Kolomb, Amerika’yı 12 Ekim 1492’de keşfetmiştir. Bu muhteşem ilk yolculuğu planlamak için tam on sekiz yılını harcamıştı. Denizciler, bilginler, prensler ve daha bir sürü kişiye “Biliyorum, büyük okyanusa doğru batıya yelken açarak, Avrupalılar tarafından henüz ziyaret edilmemiş topraklara sonunda ulaşılabileceğini biliyorum.” şeklinde şeyler söylemişti.

Ancak her konuştuğu kişi, onu aptal bir hayalperest olarak görüp onunla dalga geçiyordu. Bu nedenle, projelerine inanan insanların sayısı oldukça azdı. Fakat, bu adamın hayallerine sıkı sıkıya sarıldığı bir dönemde, sonunda İspanya kralı ve kraliçesi ona deneme yolculuğunu gerçekleştirebilmesi için gemiler vermiştir.

Kral ve kraliçe, bir anlamda “Böyle bir yolculuğu göze alacak birisini bulmuşuz madem, kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” mantığıyla Kolomb’un hizmetine gemileri vermiştir.

Kolomb ise birçok zorluğa katlanarak hayalini kurduğu okyanusu aşmayı başarmış ve daha önce hiç bilinmeyen insanların yaşadığı tuhaf toprakları keşfetmiştir. Ancak kaderin bir cilvesi gibi, keşfettiği bu toprakların Hindistan’ın bir parçası olduğuna inanmıştır.

Hatta Amerika’da kullanılan “Yerli” ifadesinin İngilizce karşılığı olan “Indian” kelimesi de aslında “Hintli” anlamında kullanılmaktadır. İlk varıldığında bulunan insanlar, yanlışlıkla Hintli sanılarak böyle adlandırılmıştır.

Kolomb’un Yumurtası

Kolomb’un keşif haberi yaşlı kıtaya döndüğünde büyük bir sevinç yaşatmış ve kendisi İspanya’ya yeni bir dünya veren bir kahraman olarak selamlanmıştır. Sıralanan büyük bir kalabalık, geçtiği caddelerde onu onurlandırmak için can atıyordu. Kral ve kraliçe, onu saraylarında karşılayarak yolculuğunun hikayesini keyifle dinlemişlerdir. O zamana kadar böylesine “sıradan bir adama” hiç bu kadar büyük saygı gösterilmemişti.

Ancak, kaşifi kıskanan ve Kolomb’un başarısını küçümseyenler de orada bulunmaktaydı. “Bu Kolom da kim?” diye sordular ve “O neyin nesi ki! Ne yaptı? İtalya’dan gelmiş sıradan bir fakirin biri değil mi? Başka bir denizci, yaptığı gibi okyanusta yelken açıp daha iyisini yapabilirdi?” gibi şeyler söylemekteydiler.

Bir gün Kolomb, bir İspanyol beyefendinin onuruna düzenlenen bir yemekteydi ve gururlu, kendini beğenmiş bazı kişiler artık dayanamayarak Kolomb’u rahatsız etmeye başlamıştı.

“Denizin ötesinde garip topraklar keşfetmişsiniz” dediler. “Ama ne olacak? Bunun neden bu kadar büyük bir olay haline getirildiğini anlamıyoruz. Okyanusta herkes yelken açabilir ve tıpkı sizin yaptığınız gibi, diğer taraftaki adalar boyunca herkes kıyıya vurabilir. Dünyadaki en basit şey.” diyen İspanyol soyluları, devamında “Siz o toprakları keşfetmemiş olsaydınız da burada orayı keşfedecek birçok kişi vardı” demişlerdir.

Karşılık olarak saldırmak yerine, Kolomb bir yumurta istemiş ve “Siz ekselanslarına iddia ediyorum ki içinizden hiç kimse yumurtayı hiçbir yardım olmadan masanın üstünde dik durmasını sağlayamaz” diyerek bahse girmiştir.

Orada bulunanlar, yumurtayı dik bir şekilde koymayı deneyip deneyip bir türlü başaramamışlardır. Bunun üzerine sıra kendisine gelen Kolomb, yumurtayı eline almış ve hafif bir vuruşla yumurtanın sivri ucunu kırarak yumurtanın dik bir şekilde durmasını sağlamıştır.

“Beyler,” dedi, “imkansız olduğunu söylediğiniz bir şeyi yapmaktan daha kolay ne olabilir? Nasıl yapılacağı gösterildikten sonra herkes yapabilir.” demiştir.

Orada bulunanlar, “Bu şekilde yapması kolay! Bunu herkes yapabilir.” şeklinde söyleyince, Kolomb hemen yanıtını yapıştırmış: “Evet, elbette. Şüphesiz zor olan da zaten, bunu yapmayı düşünebilmektir…”

Kolomb’un Yumurtası Ne Anlama Gelmektedir?

RAE’ye göre (Real Academia Española – Kraliyet İspanyol Akademisi), Kolomb’un yumurtası, başlangıçta büyük zorluklar içeren ancak ardındaki hileyi öğrenildikten sonra kolaylaşan şeyler olarak tanımlanır. Bu bir bakıma basit bir şekilde gerçekleşebilen, ancak önceden kimsenin gerçekleştiremediği fikirleri ifade etmek için kullanılır.

Bu hikaye, herhangi bir şeyin geriye dönük olarak basit görünebileceği, ancak aslında bir şeyin ilk kez yapıldığında ne kadar zor olabileceği hakkında bir noktayı vurgular. Lütfen bu hikayenin tamamen tarihsel bir gerçeklik olmayabileceğini unutmayın.

Yine de bu hikaye, İspanya’nın İbiza Adası’nda Kristof Kolomb adına bir anıt olarak sergilenen bir yumurta ile temsil edilmektedir.

Kaynak: spanish-proverbs/egg-columbus/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu