Düşünce Hataları

Anekdotal Kanıt Safsatası Nedir?

Anekdotal kanıt safsatası anlamı, İngilizcesiyle; “Anecdotal Evidence Fallacy” yalnızca bir kişinin veya az sayıda insanın kişisel deneyimine dayanan kanıtların baz alınmasıyla ortaya çıkan safsata türüdür.

Anekdotal Kanıt Safsatası Anlamı, yakın tarihli bir hatıranın, çarpıcı bir anekdotun veya olağandışı bir olayın haberinin, özellikle daha iyi kanıtlara erişimi olduğunda, bu tür bir olayın olasılığını abartmasına yol açtığında ortaya çıkar. Başka bir deyişle, bu hata, canlı bir anının veya hikayenin duygusal etkilerinin, istatistikler gibi, bu tür olayların sıklığı üzerindeki daha güçlü kanıtlardan daha ağır basmasına izin vermesiyle görülmesidir.

Anekdotal Kanıt Safsatasının Örnekleri

Örnek 1;

  • Uçmak seyahat etmenin tehlikeli bir yoludur. Haberlerde görmüştüm kimse kurtulamamıştı. Araba kullanırsak çok daha güvenli oluruz.

Bu argüman anekdot yanıltıcılığını taahhüt eder. Bir uçak kazasında kendi kişisel deneyimlerini delil olarak kullanarak, Uçak kullanılarak gerçekleştirilen ulaşımın, araba kullanılarak gerçekleştirilen ulaşımdan daha tehlikeli olduğu sonucuna varılıyor. Ancak istatistiksel kanıtlara bakılacak olunursa, uçmanın araba kullanmaktan çok daha güvenli olduğunu görülür

Örnek 2;

  • Ayşe, dedesi kırk yıldır sigara içtiği ve 97 yaşında yaşadığı için sigara içmenin yaşam beklentisini etkilemediğini düşünüyor.

Ayşe’nin dedesi kanser veya başka tür bir hastalıkla sonuçlanmaması, aynı davranışa sahip başka birinde de aynı sonucu vereceği anlamına gelmez.

Örnek 3;

  • Hiç mutlu bir evlilik görmedim. Evlenmek kötü bir fikir.

Konuşmacı sadece mutsuz evlilikler görmüş olsa da, bu mutlu evliliklerin olmadığı ve insanların evlenmekten kaçınması gerektiği anlamına gelmez.

Örnek 4;

  • Hiç boşanma görmedim. Demek ki boşanmak iyi bir şey değil.

Konuşmacının boşanma görmemiş olması, boşanmanın kötü bir şey olduğu anlamına gelmez

Anekdotal kanıt safsatası ana nokta olarak, yalnızca bir veya bir avuç insanın ilk elden hesaplarına, tecrübelerine dayanarak genel çıkarımlar yapıp bu çıkarımların bilimsel kanıt olarak öne sürmesiyle baş gösterir.

Bu tür düşünce hatalarına karşı tetikte olmak gerekiyor. Salt tecrübeye dayanan şeyleri ince eleyip sık dokumak lazım, çünkü böylesi bir durumda kişiye olan etkisi oldukça yıkıcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu