Düşünce Hataları

Sevilme Yanılgısı Nedir?

Sevilme yanılgısı, tanıdığımız ve sevdiğimiz insanlara “evet” demeyi tercih ettiğimiz yanılgıdır. Bu yanılgıda özellikle kendini, kendi türünü ve kendi fikir yapılarını sevme eğilimi ve sevdiği biri tarafından yanıltılmaya özellikle yatkın olma eğiliminde olunmasıdır.

Sevilme Yanılgısının Ortaya Çıkışı

Dünyanın en başarılı araba satıcılarında biri olan Joe Girard. Başarısının sırrı şu şekilde tanımlıyor: “Yapacağınız hiçbir şey müşteriyi onu gerçekten sevdiğinize inandırmanız kadar işe yaramaz.” Vurucu silahı ise yeni ve eski bütün müşterilerine her ay yolladığı minik kartlar. Üzerinde de tek bir cümle yazıyor: “Sizi seviyorum.”

İki kasa kaliteli şarap almış Ahmet. Oysa kendisi şarabı geçtim herhangi bir alkol ürününü bile tüketmez, hele şampanya gibi pahalı bir şarabı hiç alacak kafada değil. Ancak kasiyer kadın ona çok sempatik gelmiş şarabı da o yüzden satın almış.

Sevilme yanılgısı olayını anlamamak için biraz fazla saf olmak gerekir, ancak yine de tekrar tekrar aynı tuzağa düşeriz. Bu yanılgı reklamlarda bol bol gösterilir: Biri bizim için ne kadar sempatik olursa, bu insandan bir şey satın almaya, ona yardım etmeye veyahut evet demeye de o derece meyilli oluruz.

Sevilme Yanılgısı ve Sempatiklik

Uzmanlar bunu açıklamaya yönelik bir dizi etken sunuyor. Bir insan bizim için şu durumlarda sempatiktir, eğer:

A) Albenisi, yani dış görünümü çekiciyse

B) Köken, kişilik ve ilgi alanları açısından kendimize benzetiyorsak

C) O da bizi sempatik buluyorsa.

A maddesine örnek olarak reklamlar verilebilir. Reklamlar cazibeli , estetik yönden güzel insanlarla dolu. Çirkin insanlar reklamlarda pek görünmez. B maddesine örnek olarak reklamlarda “normal insanları” da kullanır. Benzer dış görünüş, köken v.b. ne kadar benzerse o kadar iyi olur. C maddesine örnek olarak da reklamların “siz buna değersiniz” tarzı ifadeler kullanmaları.

Günlük Hayatta Sevilme Yanılgısı

Aynalama tekniği standartlaşmış satış tekniklerinden biridir. Bu esnada satıcı karşısındakinin el kol hareketlerini, konuşmasını, jest ve mimiklerini kopyalamaya çalışır. Alıcı eğer yavaş ve alçak sesle konuşursa ve arada kafasını kaşıyorsa, satıcının da aynı şekilde yavaş ve alçak sesle konuşması, zaman zaman kafasını kaşıması yararlı olur.

Bu tür davranışlar onu alıcının gözünde sempatik gösterir ve bu sayede de satışın gerçekleşme olasılığı artmış olur.

Tanıdıklar üzerinden zincirleme yapılarak oluşturulan ve çok düzeyli pazarlama adı verilen satışın işlemesinin sebebi de sevilme yanılgısıdır.

Sevilme yanılgısını yardım kuruluşları da kullanır. Kampanyalarında çocuklar ve kadınları sempatik olacak şekilde kullanırlar gösterirler. Afişlerinde karanlık bakışlı, yaralı olan bir gerilla savaşçısını asla görmezsiniz. Belki o da sizin yardımınıza layıktır.

Sevilme yanılgısına doğayı koruma örgütleri de bel bağlar. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) örümceklerle, solucanlarla, yosunlarla veyahut bakterilerle tanıtım yaptığı bir broşür ya da benzer bir şey gördünüz mü hiç? Belki onlar da en az pandalar, goriller, koalalar ve foklar kadar tehlike altındadırlar ve ekosistem için daha değerlidirler.

Ne yazık ki onlar için pek bir şey hissetmeyiz. Ne kadar insansı bakıyorsa bir hayvan bizim için o kadar sempatiktir. Örnek vermek gerekirse, ölümden gelen sinek adıyla bilinen, Orta Avrupa sineğinin nesli tükenmiş.

Sempati, rüşvete nazaran oldukça iyi işliyor. Bir anlaşmayı, evet demeyi v.b. şeylerde her zaman karşı taraftan bağımsız olarak değerlendirmekte fayda var. Birilerinin sırf hoşumuza gidiyor diye onun geri kalan her şeyiyle iyi olduğunu düşünüp halo etkisi kurbanı olabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu