Mandela Etkisi: Galat-ı Meşhur Hafıza

Mandela Etkisi

Mandela Etkisi, aslında gerçekleşmemiş olan herhangi bir olayın büyük bir kitle gerçekleşmiş olduğuna inanılması durumunu ifade eder.

Mandela Etkisi: Ortaya Çıkışı

İzahı oldukça tuhaf olan bu etki ortaya çıkış hikayesiyle akıllarda iyice yer edinmiştir.

“Mandela Etkisi” terimi, ilk olarak 2009 yılında Fiona Broome adında bir blogger ortaya atıldı. Broome, sitesinde yayınladığı yazıda, eski bir Güney Afrika başkanı olan Nelson Mandela‘nın 1980’lerde bir Güney Afrika hapishanesindeki trajik ölümünü detaylarıyla beraber paylaştığı bir konferanstaydı.

Oysa ki Nelson Mandela 1980 yılında bir hapishanede ölmedi. Bilakis çok sonra bir tarihte, 2013 yılında öldü. Ayrıca, Broome bu terimi ilk ortaya attığında da hala hayattaydı. Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere; Broome konferansta anıları hakkında konuşmaya başladığında, konferansta bulunanlarla hemfikir bir haldeydi. Diğerleri de Mandela’nın ölümüyle ilgili haberleri ve dul eşinin yaptığı bir konuşmayı hatırladıklarını söyledi.

Broome, aslında gerçekleşmemiş bir olayın böylesine büyük bir insan kitlesi , nasıl oluyor da bu kadar ayrıntılı olarak hatırlanabilmesi karşısında şok oldu. Şubat 2020 yılında da bu konuyla alakalı “The Mandela Effect – Theories and Explanations” adında bir kitap da çıkarttı.

Örnekler

Ülkemizde ise twitter kullanıcılarının yakından tanık olduğu bir Hugo ve Tolga Abi tartışması aldı başını gidiyor. Sayıları hiç de azımsanmayacak kadar olan bir grup, ki içlerinde ben de varım, Hugo’nun bir bölümünde küfürler savuran çocuk olduğuna eminken, Tolga Abi’mizin “Olmadı öyle bir şey, kanıt varsa getirin araba hediye edeceğim” gibi iddialı bir söz söylemesiyle işler sapa sarmıştı.

Vallahi işin arabasında falan değildim. Bizzat Show TV’de çocukken deli gibi izlediğim ve hiçbir bölümünü kaçırmadığım Hugo’da böyle bir şeyin yaşanmamış olma ihtimali bile beni dumura uğratmıştı ama neyse ki yalnız olmadığımı görüp rahatladım. Ama o da nesi! İnternette aradık taradık böyle bir şeyi harbiden de bulamadık. Bir ara gözümü karartıp show tv eski yayınları izleyeyim dedim ama oradan da bir şey çıkmadı. Daha fazla çabalarsam “Aptal puma sendromu” kurbanı olacağım diye konuyu orada bıraktım.

Velhasıl kelam konuyla alakalı pek çok örnek bulunmakta;

Star Wars: Episode V: The Empire Strikes Back” filmini izlediyseniz, Darth Vader’ın “Luke, ben senin babanım” dediği sahnede aslında “Hayır, ben senin babanım” olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki çoğu insan, ikincisinden ziyade birinci repliğin hatıralarına sahiptir.

Pokemon’u sevmeyen herhalde yoktur ama gelin görün ki Pikachu karakterinin kuyruğunun uç kısmında yer aldığı iddia edilen siyah bölge aslında hiç olmamış.

Volkswagen’in logosu da Mandela etkisinden nasibini almakta, logo aslında “v” ile “w” harflerini birbirinden ayıran bir detaya sahip olsa da çoğu kişi bu logonun tek bir parçadan oluştuğunu savunuyor.

Olası Açıklamalar

Alternatif Evrenler

Eh kulağa garip gelse de kuantum fiziğine atıfta bulunularak ortaya atılan bu teoride ve olayların bir zaman çizelgesinden ziyade, alternatif gerçekliklerin veya evrenlerin meydana geldiği ve zaman çizelgemizle karıştığı fikriyle ilgilidir. Teoride bu, insan gruplarının aynı anılara sahip olmasıyla sonuçlanır çünkü biz bu farklı gerçeklikler arasında geçiş yaptıkça zaman çizelgesi de değişmiştir. Bunu saçma buluyorsanız yalnız değilsiniz.

Sahte Anılar

Sahte anılardan kasıt, belleğin nasıl hatalı olabileceğini ve Mandela etkisine nasıl yol açabileceğini anlamamıza yardımcı olacağı için Mandela etkisiyle alakalı bir örneğe bakalım.

Amerikalılara Alexander Hamilton kimdir diye sorulduğunda verilen cevaplardan çoğu Hamilton’un bir başkan olduğuna yönünde. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucu babası olduğunu ancak başkan olmadığını öğrendiklerinde ise şaşırıp kalıyorlar. Peki neden oluyor?

Beyinde Alexander Hamilton hakkında tutulan bilginin aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının anılarının saklandığı bir bölgede kodlanmış olabileceğini ve benzer anıların birbiriyle ilişkilendirilmesiyle böyle bir yanılgı ortaya çıkmaktadır.

Bellek izlerinin depolandığı araçlara engram denir ve benzer anıların olduğu bir bilgi hatırlanınca ilgili beyin hücreleri hatırlama yaparken beraberinde yakın anıları da getirir. 

Mandela Etkisi: Özet

Mandela Etkisi Nedir?

Aslında gerçekleşmemiş olan olayların büyük bir kitle gerçekleşmiş olduğuna inanılması durumunda gözlemlenmesidir.

Galat-ı meşhur Nedir?

Sözcük veya deyimlerin yaygın olarak yanlış bir biçimde kullanılması sonucu, doğrusunun yerini alması halidir.

Kaynak ve detaylı bilgi için;

https://www.verywellmind.com/what-is-the-mandela-effect-4589394

Paylaşmak isterseniz;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir