Düşünce Hataları

Aptal Puma Sendromu Nedir?

Aptal puma sendromu nedir ne değildir detaylarıyla anlatmadan önce adının puma olmasından ötürü biraz belgeselcilik yaparak konuyu somutlaştırmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Malumunuz doğada pek çok kedi türü bulunmakta ve neredeyse çoğunun nevi şahsına münhasır bir tanınırlığı vardır. Örneğin, çitalar hızlarıyla, aslanlar karizmatik yeleleriyle, kaplanlar heybetleriyle, leoparlar tırmanma yetenekleriyle ve daha bir sürü derken liste alıp başını gitmekte.

Pumanın Avlanması ve Aptal Puma Sendromu

Yırtıcı kedilerden biri olan pumaların kendine has bir avlanma stili bulunmaktadır. Yaklaşık iki metre uzunluğundaki bu benekli yırtıcı hızlı ve kıvrak koşusu ile tanınmasının yanı sıra avının peşine düştüğü andan itibaren giderek hızlanarak avını yakalamaya çalışırlar. Açıkçası vahşi kedileri avlanırken izlemek oldukça zevklidir.

Önemli bir ayrıntı var ki pumayı diğer yırtıcı kedilerden ayrı bir kefeye koyar. Puma avının ardından sürdürdüğü akıllı koşusunu daima avının cüssesine göre ayarlar. Öyle ki “Guanako” ele geçirmek için koştuğu süre ile, tavşanın peşinden geçirdiği süre asla aynı olmadığı gibi yakalayamayacağı bir hayvan için soluk soluğa kalıncaya kadar koşması da gözlemlenebilir bir şey değildir.

Avının peşinden koşuşu tabiri caizse tam fiyat-kalite performansına dayalıdır. Aşağıdaki videoda guanako peşinden koşan tipik bir puma davranışı görülmektedir:

Aptal Puma Sendromu Nedir?

Elde edilmek istenen herhangi bir şey için haddinden fazla emek harcamaya denir. Ulaşılmak istenen şeye harcanan değerin, elde edilen değerden çok fazla olması durumudur.

Oldukça akıllı olan pumalar, koşarken harcadığı enerji miktarı, avdan elde edeceği mevcut enerji miktarını aştığı anda koşmaktan vazgeçer. Tabiri caizse fiyat kalite performansı bir koşu yaparak avını yakalamaya çalışır. Aksi takdirde avından vazgeçip başka bir av aramaya koyulur veyahut dinlenir.

Aptal puma sendromu” ise bunun tersini yapan, yani bunca çaba ve uğraşı incir çekirdeğini doldurmayacak meseleler için harcayan insanlar için kullanılmaktadır.

Verimlilik çağımızda oldukça önemli bir mesele ve başarının sırrı da haliyle harcanan emek, ulaşılan sonuç ilişkisindeki dengeyi iyi saptamakta yatıyor.

Pirus zaferi tabirini duymuşsanız aptal puma sendromuna oldukça benzer bir manada vücut bulmuştur. Keza böylesi bir zafer sonucunda kazanılan zaferin verilen kayıplardan sonra pek bir anlam ifade etmez. Pirus’un “Böyle bir zafer daha kazanırsam tamamen yok olacağım.” ifadesi sendromun ağında olan bir kişinin dilinden dökülse hiç de sırıtmaz.

Sarf edilen enerji ile elde edilen arasındaki dengeyi hesaplayamayınca elde edilen göze kıymetsiz gelmekte. Oysa bundaki ince dengeyi iyi ayarlamak tatminkar bir yaşam için oldukça önemli. Hırsından gözü dönmüş bir vaziyette belirlenen hedeflerin peşinden koşma ısrarının yaşama sevincini öldürdüğünü ve en büyük kaybın zaman olduğunu haliyle bunun da telafi edilemez olacağını aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu