Aptal Puma Sendromu: Pirusvari Kazanç

Aptal Puma Sendromu

Aptal puma sendromu nedir ne değildir detaylarıyla anlatmadan önce biraz belgeselcilik yaparak konuyu iyice somutlştırmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Kedilerin vahşi yaşamdaki akrabaları çeşitli özelliklerle donatılmış olduğu bilindik bir durum. Çitalar hızlarıyla, aslanlar karizmatik yeleleriyle, kaplanlar heybetleriyle, leoparlar tırmanma yetenekleriyle ve daha bir sürü derken liste alıp başını gitmekte.

Pumanın Avlanması

Yırtıcı kediler kategorisinden olan pumalarda da kendine has bir avlanma stili görülmektedir. Yaklaşık iki metre uzunluğundaki bu benekli yırtıcı hızlı ve kıvrak koşusu ile tanınmasının yanı sıra avının peşine düştüğü andan itibaren giderek hızlanarak avını yakalamaya çalışırlar. Açıkçası onları avlanırken izlemek oldukça zevklidir. Vücudunun eklem ve kaslarını ortaya çıkaran slalomvari koşusu göze oldukça hoş bir etki bırakmaktadır. Bu ölüm koşusu bazen ziyafet derdindeki pumanın, bazen de can derdindeki kurbanının zaferi ile sonuçlanır.

Önemli bir ayrıntı var ki pumayı diğer yırtıcı kedilerden ayrı bir kefeye koyar. Önce soruyu soralım; puma avının peşinden ne kadar koşar?

Puma avının ardından sürdürdüğü akıllı koşusunu daima avının cüssesine göre ayarlar. Öyle ki “Guanako” ele geçirmek için koştuğu süre ile, tavşanın peşinden geçirdiği süre asla aynı olmadığı gibi yakalayamayacağı bir hayvan için soluk soluğa kalıncaya kadar koşması da gözlemlenebilir bir şey değil.

Şahsen ilk kez belgeselde pumaların avlanışlarını görünce çok şaşırmıştım. Avının peşinden koşuşu tabiri caizse tam fiyat-kalite performansına dayalıydı. Tabi sonrasında belgeselin anlatıcısı onların bu büyülü yeteneğinden bahsedince olayı kavramıştım. Aşağıdaki videoda tipik bir akıllı puma davranışı görülmektedir.

Aptal Puma Sendromu

Oldukça akıllı olan pumalar, koşarken harcadığı enerji miktarı, avdan elde edeceği mevcut enerji miktarını aştığı anda koşmaktan vazgeçer. Tabiri caizse fiyat kalite performansı bir koşu yaparak avını yakalamaya çalışır. Aksi takdirde avından vazgeçip başka bir av aramaya koyulur veyahut dinlenir.

İşte tam da bu noktada biz insanlar için icat edilen bir tabir devreye girer; “Aptal puma sendromu” ile bunun tersini yapan, yani bunca çaba ve uğraşı incir çekirdeğini doldurmayacak meseleler için harcayan insanlar için kullanılmaktadır. Verimlilik çağımızda oldukça önemli bir mesele ve başarının sırrı pumanın akıllılığında, yani harcanan emek, ulaşılan sonuç ilişkisindeki dengeyi iyi saptamakta yatıyor.

Pirus zaferi tabirini duymuşsanız aptal puma sendromuna oldukça benzer bir manada vücut bulmuştur. Keza böylesi bir zafer sonucunda kazanılan zaferin verilen kayıplardan sonra pek bir anlam ifade etmez. Pirus’un “Böyle bir zafer daha kazanırsam tamamen yok olacağım.” ifadesi sendromun ağında olan bir kişinin dilinden dökülse hiç de sırıtmaz.

Aptal Puma Sendromu: Özet

Aptal Puma Sendromu Nedir?

Elde edilmek istenen herhangi bir şey için haddinden fazla emek harcamaya denir. Ulaşılmak istenen şeye harcanan değerin, elde edilen değerden çok fazla olması durumudur.

Sarf edilen enerji ile elde edilen arasındaki dengeyi hesaplayamayınca elde edilen göze kıymetsiz gelmekte. Oysa bundaki ince dengeyi iyi ayarlamak tatminkar bir yaşam için oldukça önemli. Hırsından gözü dönmüş bir vaziyette belirlenen hedeflerin peşinden koşma ısrarının yaşama sevincini öldürdüğünü ve en büyük kaybın zaman olduğunu haliyle bunun da telafi edilemez olacağını aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

Kaynak ve detaylı bilgi için;

https://feelheal.me/tr/

https://berilkavakli.medium.com/

Paylaşmak isterseniz;

Aptal Puma Sendromu: Pirusvari Kazanç” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir