Tarih

Cleveland – Doğu Ohio Gaz Patlaması

Cleveland Doğu Ohio gaz patlaması ve yangını, 20 Ekim 1944 Cuma günü gerçekleşen ve 90 milyon kübik feet sıvı doğalgaz dolu bir tankın inflak etmesiyle ortaya çıkan Cleveland tarihinin en büyük patlamasıdır.

Cleveland – Doğu Ohio Gaz Patlamasının Nedenleri

Tanıkların tanklardan birinde sızıntı olduğunu belirtmesine rağmen müfettişler patlamanın nedenini asla bulamadılar. Küçük bir kıvılcımın gazı ateşlemiş olacağından şüphelenilmektedir. Patlama Cuma günü öğleden sonra 14: 40’ta meydana geldi. Neyseki, pek çok çocuğun patlamanın kalbinden uzak olan okullarında olması ile ölü sayısı daha yüksek olmadı. Patlama nedeniyle çok sayıda ev ve dükkan birkaç şehir bloğu boyunca tamamen yıkıldı. 

II. Dünya Savaşı’nın şiddetlendiği bir dönemde meydana gelmesi nedeniyle, bazı sakinler olayın bir Alman sabotajcısının neden olduğunu düşünüyordu. Olay, kurbanlardan 21’inin asla teşhis edilemediği ve 131 kişinin ölümüyle Cleveland tarihindeki en kötü felaketlerden biri olmuştu.

Cleveland – Doğu Ohio Gaz Patlaması
Cleveland – Doğu Ohio Gaz Patlaması

1942 yılında yerel savaş endüstrileri için ek yedek gaz sağlamak üzere inşa edilen 4 Nolu Depolama Tankından beyaz buhar sızmaya başladı. Tanktaki gaz, hava ile karıştırıldığında yanıcı hale geldi ve öğleden sonra 2.40 sularında patladı, yaklaşık 20 dakika sonra gerçekleşen ikinci bir tankın patlaması ile yangın 20 bloğa yayıldı.

Buharlaşan gaz aynı zamanda oluklar boyunca şehrin kanalizasyon sistemine sızdı. Rögar kapaklarının havaya patlamasına neden olup, çok sayıda evi ve işletmeyi ateşleyen yeraltında bir ateş topu oluşturdu. Ateş topunun sıcaklığı üç bin Fahrenhayt dereceden fazlaydı. Kısa süre sonra Doğu Ohio Gaz Şirket’indeki diğer depolama tankları patladı. Cleveland sakinleri ortaya çıkan ateş toplarını en az yedi mil uzaktan ve dumanı daha da uzak bir mesafeden görebiliyordu.

Patlamanın Sonrasında Olanlar

Tanımlanamayanlar da dahil olmak üzere kurbanların neredeyse yarısı Cleveland’daki Highland Park Mezarlığı’na gömüldü. Hayatta kalan insanlar için çoğu her şeyi kaybetti. Alevler birkaç blok evi yıktı. Bu insanların çoğu, Büyük Buhran sırasında çok sayıda banka iflas ettiği için birikimlerini bankalardan çekmişlerdi. Alevler bu insanların hayatlarını mahvetti. 

Patlamalar sonucunda Doğu Ohio Gaz Şirketi doğalgazını yeraltında depolama kararı aldı. Şirket ayrıca mahalle sakinlerine üç milyon dolardan fazla ödedi. Ayrıca hayatını kaybeden elli beş şirket çalışanının ailelerine de yarım milyon dolar ödeyerek topluluğun yeniden inşasına yardımcı oldu.

Doğu Ohio Gaz Şirketi, günümüzde de aynı mahallede faaliyet göstermeye devam ediyor. Ancak şu anda Dominion Doğu Ohio olarak biliniyor. Ayrıca Kuzey Amerika’daki en büyük doğal gaz yer altı depolama tesisini işletiyor ve gazın çoğu Canton, Ohio yakınlarında depolanıyor.

Kaynak ve detaylı bilgi için;

https://en.wikipedia.org/

https://case.edu/

https://factrepublic.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu