Genel

Jeff Bezos’un İki Pizza Kuralı

İki pizza kuralı, Amazon‘un kurucusunun, yani Jeff Bezos‘un, toplantılarını verimli ve faydalı tutmasına yardımcı olması için uyguladığı fikridir.

İki Pizza Kuralı Nedir?

İş toplantıları kötü bir zaman kaybıdır. Bu, bunu tecrübe etmiş çoğunluğun ortak bir dert yanmasıdır. Gününüzü gereksiz yere toplantılara yem etmemek için akıllı olmalısınız. Bunlar, sizin veya çalışanlarınızın yararlı bir şey yapmak için harcayabileceğiniz değerli dakikalar olarak değerlendirmede bulunsak yanlış bir şey söylemiş olmayız.

Dünyamızın şu anki en zengin insanı olan, Amazon CEO’su Jeff Bezos, gereksiz toplantıları sevmemesiyle ün yapmış birisi. Bir toplantı kesinlikle kaçınılmaz olduğunda, üretkenliğini ve kullanışlılığını artırmak için kolayca anlaşılabilecek olan pratik fikrini uyguluyor: Toplantıya ne kadar çok insan katarsanız, toplantı muhtemelen o kadar az verimli olacaktır. 

Peki bu durum için çözüm nedir? Bezos’un nevi şahsına münhasır bir şekilde uyguladığı çözümü: Hiçbir zaman iki pizzanın tüm grubu besleyemeyeceği bir toplantı yapmamak. Amazon’un ilk günlerine döndüğümüzde genç Jeff Bezos bir kural koydu: Her ekip iki pizza ile beslenebilecek kadar küçük olmalıdır. 

Bezos’un bunu yapmasındaki amaç elbette ki yemek masraflarını azaltmak değildi. Amazon’un yaptığı hemen hemen her şey gibi iki amaca hizmet ediyordu; verimlilik ve ölçeklenebilirlik

İlki gayet nettir. Daha küçük bir ekip, zaman çizelgelerini yönetmek ve insanları güncel tutmak için daha az, yapılması gerekenleri yapmak için daha fazla zaman harcar. 

İkincisi Amazon için gerçekten önemli olan olmuştur. Ölçeklenebilirlik, yani çok sayıda küçük ekibe sahip olmakla ilgili olan şey, daha büyük hedeflerine ulaşmak için hepsinin birlikte çalışabilmeleri ve şirketin ortak kaynaklarına erişebilmeleri gerektiğidir.

Nerde çokluk orda sıkıntı demiş atalarımız. Jeff Bezos’un da bunu Amazon için kullanacağı daha kibar bir formata dönüştürdüğü aşikar. Birlikte iş yapmak üzere toplanan çok sayıda kişi sorumluluk almaktan kaçınıp, sosyal aylaklığın kurbanı olabilir.

Haliyle iş yapmak zorlaşır, verimlilik düşer, kendi fikirlerini belirtmekten çekinebilir daha da kötüsü bu fikirlerini çoğunluğa uydurabilir. Bir başka deyişle sosyal ispat yanılgısı yaşayabilirler.

Ve Business Insider’ın Rich Feloni raporlarına gör, sağlam bir toplantı için diğer unsurlar arasında güçlü bir moderatör atamak, sağlam temel kurallar belirlemek ve tartışmanın önceden tüm katılımcılar için uygun olmasını sağlamak yer alıyor.

Görünen o ki, iki pizza bir devi doyurmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu