Kişisel Gelişim

Süreç Oluşturmak Nedir?

Süreç oluşturmak, hedeflerinizi belirleyip onları başarmaya giden yolda gerekli donanımları süreç odaklı bir şekilde edinmeye denir.

Süreç Oluşturmak Hakkında

Herhangi bir uzun vadeli hedefte ilerleme kaydetmeye çalışırken erkenden hayal kırıklığına uğramak oldukça kolaydır ki başladığınızda ne kadar kendinden emin ve hırslı hissederseniz hissedin bu böyledir. Bu aynı zamanda bir yenilginin reçetesidir ve bundan kaçınmak için en büyük hedeflerinizi sabırla günlük, haftalık ve aylık görevlere ayıracağınız için bir sistem gerekliliğidir.

Yıllık Yapılacak Listesi

Yıllık hedeflerin büyük olması gerekir. Üstelik sizi rahatsız edecek kadar büyük, hatta korkutacak kadar büyük olmalı. Ancak o zaman onların uğraşmaya değer şeyler olduğunu ve gerekliliklerinin ciddiyetini anlayacaksınız. Öyleyse oturun ve gelecek yıl bu zamana kadar başarmak isteyeceğiniz en büyük şeyler hakkında iyice düşünün. Mümkün olduğu kadar spesifik olun. Bu aşamada “nasıl” sorusunun cevabını değil, sadece “neyi” bulmanız gerekiyor.

Aylık Yapılacak Listesi

Büyük bir hedefin peşinde koşarken, erken doymaktan kaçınmanın ve sandalyenizi masadan uzaklaştırmanın tek yolu, kaydettiğiniz ilerlemeyi görebilmek, onları farkedebilmektir. Bu nedenle tüm enerjinizi tek bir noktaya odaklamalısınız. Öyleyse, bir ayda gerçekçi bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz yıllık hedefinizin bir yönünü seçin.

Haftalık Yapılacak Listesi

Kendinizin önüne geçmeyin. Yine de aylık yapılacak listenizi haftalık bir eylem planına bölmeniz gerekiyor. Oturup yedi günlük aralıklarla gerçekleştirebileceğiniz birkaç haftalık eylem adımını taslak haline getirmek için tekrar eden başka hatırlatıcılar ayarlayın ve bunları da yazın. Önemli olan, her hafta odaklanmanız gereken birkaç kesin adımınız olduğundan emin olmaktır. Haftadan haftaya, aydan aya geçerken, aşırı hırslı ve gerçekçi olanı hissedeceksiniz

Günlük Yapılacak Listesi

Nihayet “her seferinde bir lokma” kısmına hazırsınız. Şimdiye kadar o kadar çok hazırlık yaptınız ki, günlük yapılacaklar listeniz pratikte kendi kendine yazıyor veyahut kendi kendini oluşturuyor. Ancak yine de bunun için zaman ayırmanız gerekiyor. Bu nedenle, günün belirli saatlerinde, önümüzdeki gün için en önemli hedeflerinizi belirlemek için birkaç dakikanızı ayırın. Bugünkü çalışmanızın, haftalık hedeflerinizle bağlantısını ve onun da aylık hedeflerinizle bağlantısını yıllık hedeflerinizle olan bağlantısını görmek kolaylaşacaktır. Tam bir proses insanı olacaksınız. Bu, zamanınızı iyi harcamadığınızdan endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Sonuç olarak, ihtiyacınız olan pek çok şeyi ihtiyaç duyduğunuz anda yapabilmiş olacaksınız.

Büyük eylem gerektiren hedeflerinizi günlük küçük adımlarla yapılacak bir şeye dönüştürmek oldukça iyi hissettirir. Başınıza gelen tüm aksaklıklara rağmen, gerçekten iddialı projelerde gerçek, ölçülebilir ilerleme kaydedebilen bir insan olduğunuzu bilmek sevindirici bir şey olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu