Kişisel GelişimMatematik

10 Bin Saat Kuralı: Ustalaşmanın Matematiği

Malumunuz öğrenme bir yolculuktur ve bu yolculuğun hedefe ulaşabilmesi için çok çalışmak gerekmektedir. Peki, çok çalışmayı ne zamana kadar sürdürebilirsiniz? 10 bin saat kuralı bu soruya verilmiş cevaplardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

10 Bin Saat Kuralı

Yetenek sizi ortalama insanların üzerine çıkarır. Çalışmak ise yetenekli insanların üzerine çıkarır.

Mete Gazoz

10 bin saat kuralı, bir konuda ustalaşmak veya bir yeteneği geliştirmek için yaklaşık olarak 10.000 saatlik bir sürenin gerektiğini öne süren fikirdir.

Bu kural, ilk olarak 1970’lerde Anders Ericsson ve meslektaşlarının yaptığı bir dizi araştırmadan türetilmiştir. Ericsson ve ekibi, genellikle elit müzisyenler üzerinde yaptıkları çalışmalarında, en başarılı olanların genellikle 10 bin saat veya daha fazla yoğun pratik yaptıklarını bulmuşlardır. Ericsson, yoğun pratiklerin özellikle bilinçli pratik olduğunu ve bu pratiklerin belirli hedeflere yönelik olduğunu, geri bildirim sağladığını ve kişinin yeteneklerini sürekli zorlayarak keskinleştirdiğini belirtmiştir.

Bu kavram, Amerikalı yazar ve gazeteci Malcolm Gladwell tarafından yazılan Outliers (Çizginin Dışındakiler) adlı kitapla meşhur edilmiştir.

Gladwell, başarılı insanların sahip oldukları başarılarının sebeplerini irdelediği kitabı için yaptığı araştırmalar neticesinde, başarılı insanların genellikle belirli bir alanda çok uzun süreler gerektiren pratik ve çalışmalar yaptığını savunur.

Gladwell, bu kuralı çeşitli çalışmalara ve araştırmalara dayandırmıştır. Örneğin, ünlü besteci Mozart’ın genç yaşta başarıya ulaşmasını ve yoğun bir şekilde müzikle uğraştığını ele alır. Aynı şekilde, Bill Gates‘in gençlik yıllarında bilgisayar programlama alanında yoğun bir şekilde çalıştığını ve bu süre zarfında büyük bir yetenek kazandığını öne sürer.

10 bin saat kuralının altında yatan genel prensip, bir alanda ustalaşmanın sürekli ve yoğun bir pratik gerektirdiğidir. Haliyle bu durum, pratik yapma hızınızın da önemli olduğunu gösterir. Örneğin, günlük yalnızca bir saat pratik yaparsanız, 10,000 saate ulaşmanız yaklaşık 27 yıl sürecektir. Eğer her gün 4 saat pratik yaparsanız, bu süre yaklaşık 7 yıla düşecektir.

Kişi yaptığı çalışmaları için kendine bir akış oluşturduğunda zaten zamanın nasıl geçtiğini bile anlamayacaktır. Böylesi bir akış ortamının oluşabilmesi için sürekli yeni bir şeyler öğrenerek öğrenmeye devam etmek oldukça önemlidir.

Öte yandan, pratik yapmanın sadece süresi değil, aynı zamanda kalitesi de çok önemlidir. Bilinçli ve yoğun pratik, daha etkili öğrenme ve beceri geliştirme sağlar. Yani, her gün yalnızca bir saat yoğun ve odaklı pratik yapmak, saatlerce ama düşük yoğunlukta pratik yapmaktan daha etkili olabilir.

Zaten bir yeteneği kabul edilebilir bir seviyede öğrenmek, o yetenekle alakalı henüz bilmediğiniz şeylerin farkındalığını sağlar ve bu farkındalık, öğrenmeye devam etmeniz konusunda size büyük bir motivasyon sağlar.

Yine de belirli bir eşiği geçene kadar yoğun ve özverili bir çalışma, sizi arzuladığınız başarılı sonuçlara daha da yaklaştıracaktır.

10 Bin Saat Kuralını Nasıl Uygulayabilirim?

Düzenli ve yoğun pratik, bir yetenek veya beceri geliştirmenin en önemli unsurlarından biridir. Bu yöntemlerden biri olan 10 bin saat kuralını uygulamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Alan seçimi: İlk olarak, hangi alanda ustalaşmak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Bu, müzik, spor, yazılım geliştirme, resim, dil öğrenme gibi herhangi bir alan olabilir.

Hedef belirleme: Ulaşmak istediğiniz belirli hedefler belirleyin. Bu hedefler, beceri gelişiminizi ölçmek için bir yol sağlar ve sizin odaklanmanıza yardımcı olur.

Düzenli pratik: Düzenli ve tutarlı bir şekilde pratik yapmaya başlayın. Pratik miktarı kişiye bağlı olsa da, genellikle daha fazla pratik, daha hızlı ilerleme anlamına gelir.

Yoğun pratik: Sadece pratik yapmak yeterli değil, aynı zamanda yoğun ve bilinçli bir şekilde pratik yapmanız gerekmektedir. Başlarda zor gelen şeylerin artık kolayca yapılabildiği eşikler belirleyin ve bu eşiğe ulaşıncaya kadar çalışmalarınızı yoğun bir şekilde yapmaya devam edin. Bu eşikler, çalışmalarınıza ara verseniz dahi size hatırlama noktaları sağladığı için yeteneklerinizin körelmesini önler.

Geri bildirim alın: Öğrenme sürecinde geri bildirim almak çok önemlidir. Bu nedene kendi performansınızı ölçmek ve iyileştirmek için zayıf noktalarınızı tespit edin.

Azminize sebaat gösterin: 10.000 saat çok uzun bir süre ve bu süre boyunca ilerleme bazen yavaş olabilir. Bu nedenle, sabırlı olmanız ve hedeflerinize giden yolda eşikleri bir bir aşmak için gerekli çabayı göstermeye devam etmeniz önemlidir.

Ancak, bu kuralı evrensel veya mutlak bir gerçek olarak kabul etmek yerine, bunun bir eşik değer olduğun şeklinde düşünmek daha faydalı olacaktır. Zira, yapılan birçok araştırma göstermiştir ki, bir alanda uzman olmanın yalnızca uygulama saatlerine değil, aynı zamanda uygulamanın kalitesine, kişinin öğrenme yeteneğine, alandaki doğal yeteneklere ve diğer birçok faktöre de bağlıdır.

Bu nedenle, eğer bir beceriyi sıfırdan öğrenmek istiyorsanız, öncelik olarak Josh Kaufman tarafından popülerleştirilen ilk 20 saat kuralından faydalanmalısınız. Haliyle, 10 bin saat kuralı, bir yetenek veya beceri geliştirmek için gereken zamanı daha iyi anlamak için bir kılavuz olarak kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu