Tarih

Simpson’ın Eşeği (Simpson and His Donkey)

Kendi tarihimiz açısından da oldukça önemli hatıralar barındıran Çanakkale Savaşı, bizde olduğu kadar düşman güçlerinde de ilginç hikayeler barındırmıştır. Bunlardan biri de, İngiliz asıllı Avustralyalı asker John Simpson Kirkpatrick’in cephede yaptıkları olmuştur. Bu yazımızda, “Simpson’ın eşeği” olarak adlandırılan hikayeyi derinlemesine anlatacağız.

Simpson’ın Eşeği

Gözlerimizi 1915’in karanlık, tozlu ve gürültülü savaş alanına çevirelim. Tüfeklerin patlaması, top sesleri, askerlerin çığlıkları ve bombaların yıkıcı gürültüsü, kulakları dolduran ve tüm duyuları etkileyen bir yıkıcı bir savaş gözümüzün önüne gelmekte.

John Simpson Kirkpatrick, Avustralya ve Yeni Zelanda Ordu Birliği (ANZAC) için sıhhıye eri olarak hizmet vermiştir. Simpson’ın alametiferikası, yaralıları güvenli bir yere taşımak için bir eşek kullanması olmuştur.

Eşeği ile birlikte, savaş alanını dolaşıp yaralıları toplar ve onları geri hatlara, genellikle bir sahil olan güvenli bir yere taşırdı.

Peki, Simpson neden eşek kullanmıştır? Aslında zorlu arazi koşullarında, hele de böylesi bir savaş ortamında siperler ve dik yamaçlar arasında yaralıların taşınması çok zorluydu.

O dönemde boşaltılan köylerden geriye kalan sahipsiz eşekler, savaşın ortasında Simpson tarafından sahiplenilmiştir.

Bazı kaynaklar Simpson’ın çeşitli zamanlarda farklı eşekleri de kullandığını belirtir. Bununla birlikte, kesin bir sayı belirlemek zordur. Ancak, Simpson’ın Çanakkale Savaşı sırasında yaralıları taşımak için kullandığı belirgin bir eşeği vardı ve ona da Duffy adını vermişti. Her halükarda, Simpson’ın eşekleri, zorlu koşullarda onun yaralıları taşımasını sağlayan ve bu nedenle hayat kurtaran önemli bir araç oldu.

Yüzlerce askerin hayatını kurtaran bu genç adam, sadece 25 yaşındayken, görevi sırasında hayatını kaybetmiştir.

Simpson’ın kendine özgü bu kahramanlık hikayesi, özellikle Avustralya ve Yeni Zelanda’da popüler hale gelmiştir. Kendi hayatını riske atarak yaralıları kurtardığı için büyük saygı görmüştür. Anzak Günü kutlamalarının bir parçası olarak yad edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu