Tarih

Agoge Eğitimleri: Sert Sparta Disiplini

Antik Yunan’da Spartalı bir erkeğin hayatı, “Agoge Eğitimleri” adı verilen ve doğduğu günden itibaren onu mükemmel bir savaş makinesine dönüştürmek için tasarlanan bir acemi birliği ile geçerdi.

Savaş alanındaki Spartalı hakimiyetinin nedenlerinin tümü olmasa da çoğu, inanılmaz derecede yorucu ve acımasız eğitim alayı olan agoge eğitimlerine bağlanabilir. 

Agoge Nedir?

Antik Yunanistan’da bir şehir devleti olan Sparta’daki erkek Sparta vatandaşlarının görmesi zorunlu olan son derece sıkı ve disiplinli bir askeri eğitim düzenidir.

Agoge Eğitimleri

Eğitim, çeşitle yaş kategorilerine göre ayarlanmıştı:

0-7 Yaş Arası Agoge

Spartalı bebeklerin aileleri yeni doğan çocuklarını kuvvetlendirdiklerini düşündükleri şarapla yıkarlardı. Ayrıca kusursuz olduklarından emin olmak için oldukça derinlemesine bir fiziksel incelemeye tabi tutarlardı. Sonrasında ise zayıf ve hastalıklı olan bebekleri birkaç günlüğüne Taygetus Dağı‘nda Apothetae adı verilen bir yere bırakılıp bu durumdan sağ çıkıp çıkamayacağı gözlemlenirdi.

7-10 Yaş Arası Agoge

Erkek çocukları yedi yaşına geldiklerinde devlet idaresindeki Agoge’ye kaydedilip “Barakalara” gönderilirdi. Burada “Paidonomos” Türkçesiyle; “Çocuk çobanı” adı verilen kişilerin himayesi altına girerler ve içlerinde vahşi hayatta sağ kalma, kavgalar ve bolca kırbaçlanmanın olduğu sert bir eğitime tabi tutulurlardı.

Hiçbir zaman yeteri kadar yiyecek olmadığından çocuk Spartalıların hayatta kalmak için yiyecekleri başarılı bir şekilde çalmaları bekleniyordu. Çalmak suç değildi. Bilakis, teşvik edilen bir şeydi ama yakalanmaları durumunda çok ağır cezalara çarptırılıyorlardı. Yeteri kadar yiyecek verilmemesinin nedenlerinden biri onların esnekliklerini kaybetmelerine sebep olacak şişmanlamalarının önüne geçmekti. Ayrıca sefere çıktıklarında karşılaşacakları muhtemel kıtlığa böylece alıştırılmış oluyorlardı.

Yunan tarihçi Plutarkhos’a göre bir çocuk bir keresinde gömleğinin içine bir tilki yavrusu saklamış ve öfkeli hayvan onu ölümüne ısırırken yakalanmamak için gıkını bile çıkarmamıştır.

10-18 Yaş Arası Agoge

10 yaşına geldiklerinde, fiziksel egzersizlerinin artırılmasının yanı sıra onlara okuma-yazma öğretilirdi. Silahlarla yapılan tüm hareketler doğal hale gelip iyice benimsenene kadar silahlarıyla tek vücut olmaları için eğitiliyordu. Hareket, savaşçının başarısının anahtarıydı ve özgürce hareket etme yeteneği çok önemliydi. 

Saçlarını kısa kestirecekleri, tunikleri çıkarılacakları ve bunun yerine onlara ne olursa olsun savurmaları için bir pelerinleri verildiği 12 yaşına gelindiğinde tüm Spartalı savaş şarkılarını öğrenmiş olup askeri eğitimleri ciddiyetle devam edecekti.

Ayaklarını sertleştirmek için her zaman çıplak ayaklı olmak zorundaydılar. Eğitmenler, bulabileceği herhangi bir nedenle çocukları ciddi şekilde dövülüyorlardı. Eğitim sert ve acımasızdı. Çocuklardan bazıları eğitimlerin acımasızlığı nedeniyle ölüyordu. Ancak hayatta kalanlar savaşlarda durdurulamayan gerçek Spartalı askerleri oluşturuyorlardı.

18 Yaş ve Sonrası Agoge

Yaşları 18’e geldiğinde ordunun yedek kuvvetlerini oluşturan birimlere ayrılıyordu. Ancak aldıkları eğitim bu sırada da devam ediyordu. Ayrıca içlerinden bazıları zamanının gizli polis teşkilatı olan “Kryptia” birliklerine alınıyordu.

Kryptia, “Helot” adı verilen Sparta’daki köleleri izliyor ve onları kontrol altında tutmak için tehlikeli olanlarına suikast düzenliyorlardı.

Yaşları 20’ye geldiklerinde Sparta ordusuna alınmaya başlıyorlardı. Çeşitli kışlalara yerleştirilip buralarda ikamet ediyorlardı. Bundan sonrasında ise Sparta vatandaşı olabilmek için birbirleriyle rekabet etmeye başlıyor ve çeşitli oylamalara tabi oluyorlardı.

Bu oylamalar girmeye çalıştıkları kamu topluluğuna bulunanlarca yapılıyor oy birliği sağlanmasıyla yapılıyor ve geçerli oy çokluğunu alırlarsa buralara alınıyordu. Eğer sağlayamazlarsa on yıl sonra tekrar oylanmayı bekliyorlardı.

Yetişkin Spartalılar ile hayatlarının çoğunu askeri kalabalıklar halinde geçirir, birbirlerine savaş hikayeleri anlatır ve gerçekten de çok kötü yiyeceklerle beslenirdi. Bu amansız bir yaşamdı, ama istenilen etki sağlanıyordu.

Spartalı askerler savaşlarda destansı kahramanlıklar sergilemişlerdir. Bu sıra dışı cesaretleri MÖ. 479’da Plataea‘da ve MÖ. 480’de Thermopylae‘de gerçekleşen Pers Savaşlarında efsaneleşmişti.

Bu savaşta 300 Spartalı savaşçı ve sayıca az müttefiki devasa bir Pers ordusunu geri püskürtmüştü.

Doğumundan itibaren bir Spartalı, savaşta ya da barışta, sürekli bir disiplin ve rekabet halinde, kendini her zaman savaşmaya ve savaş yapma yeteneğini geliştirmeye adamıştı. Yunanistan’daki diğer şehirler tiyatro ve felsefe gibi gelişmiş kültürleriyle dikkat çekerken, Sparta ürettiği insanların kişisel cesareti, karakteri, kısıtlaması ve ahlaki dokusuyla ünlüydü.

Agoge Eğitimleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu