Sağlık

Quasimodo Sendromu Nedir?

Quasimodo Sendromu, görünüşünde kusurlar olduğunu düşünen kişinin bu hayali kusurlarını takıntı haline getirmesi durumudur.

Kişi, kendi görünüşünde varsa bile ufak çapta olan bir nevi hayali olan kusurlarını takıntı haline getirir. Gerçekte var olmayan bu kusurlar, kişinin günlük hayatında önemli bir etkiye sahip olur.

Quasimodo Sendromunun Ortaya Çıkışı

Bu sendrom ilk olarak İtalyan psikiyatrist “Enrico Morelli” tarafından 1886 yılında tanımlandı.

Haliyle psikolojik bir rahatsızlık olarak kabul edilen ve “Dismorfofik mozukluk” olarak da adlandırılan Quasimodo sendromu, adını Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu eserindeki Quasimodo (Fransızca okunuşu: koğsimodo) karakterinden almıştır.

Quasimodo sendromunun ağına düşmüş kişi, gerçekte kimsenin pek dikkatini çekmediği, son derece ufak, kendi gözünde büyüttüğü, çoğunlukla hayali olan kusurlarını sürekli düşünür ve günlük yaşantısını ciddi bir şekilde sekteye uğratır. Görüntüsünden asla ve kat’a memnun olmayan kişi, sürekli olarak kendisini çirkin ya da beğenilmeyen biri olarak hisseder. Aynaya her baktıklarında ya da İnstagram gibi çeşitli sosyal medya platformlarında kendi resimlerini koymak istediklerinde hayali kusurlarının görünmeyeceği bir açı bulmaya çalışırlar.

Günün büyük bölümünde kusurlu buldukları yerleriyle uğraşıp bazı kimselerden fikirlerini alırlar. Dahası, bu yönde bir onay almak için tabiri caizse kırk takla atarlar. Yeri gelmişken tam da bu konuyla alakalı olduğunu düşündüğüm bir kitap tavsiyesinde bulunmak isterim; Luigi Pirandello – “Biri Hiçbiri Binlercesi

İş öyle bir çığrından çıkar ki hiçbir koşulda kişi kendiniz beğenmez. 15 ile 20 yaş gurubu arasında sıklıkla görülen bu durum özellikle ergenleri etkilemektedir. Ergenlik sorgulama ve kabullenme sürecinde olduğu için dış görünüş kendine güven açısından son derece önemlidir. Sendromdan nasibini almış kişiler psikiyatristten önce çeşitli dermatoloji veya plastik cerrahi kliniklerine giderler. Haberlerde de tanık olabileceğiniz üzere, bu kişiler garip estetik ameliyatı taleplerinde bulunabilirler.

Quasimodo Sendromu Belirtileri

  • Kusurlarından kaçınmak için fotoğraf çekilmekten hoşlanmazlar.
  • Görünüşleri hakkında aşırıya kaçacak şekilde endişelenirler.
  • Benlik saygıları düşük olduğu için takıntıları nedeniyle hayatta ciddi sorunlar yaşarlar.
  • Herhangi bir toplulukta kendilerini garip hissederler; başkalarının kusurlarını fark ettiklerinden veya onlara güldüklerinden şüphelenirler.

Vakaların büyük çoğunluğunda, yukarıdaki bahsi geçen durumlar nedeniyle toplum içine karışmak istemeyen kişiler, kendilerini eve kapatırlar. Sürekli olarak ayna karşısında vakit geçirip kusurlu olduğuna inandıkları bölgeleri bıkmaksızın bir şekilde incelerler. Haliyle edindikleri memnuniyetsizlik hissi günbegün artar. Bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlara yol açabilir.

Bu aşırıya vardırılmış takıntılı durum, daha sonraları sosyofobi, obsesif kompulsif bozukluk veya depresyona yol açabilir. Öyle ki kişiyi intihara bile sürükleyebilir.

Kaynak ve detaylı bilgi için;

https://www.cbtcognitivebehavioraltherapy.com/quasimodo-syndrome-dysmorphic-disorder/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu