Tarih

Ölü Adamların Saldırısı: Zombi Ruslar

Rusların savaş tarihleri incelendiğinde “Ölü Adamların Saldırısı” gibi girdikleri çoğu savaştan çok kötü olaylara katlanmak zorunda oldukları bilinen bir şeydir. Özellikle Almanlarla olan savaşlarında korkunç şeyler yaşamışlardır.

Elbette akla ilk olarak İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlarla olan mücadelesi veya Napolyon ile yapılan savaşların gelmesi kuvvetle muhtemel olsa da Birinci Dünya Savaşı özelinde de Almanya ile savaşları dehşet verici olaylar içeren sahneler barındırıyordu. Bilhassa, Osowiec Kalesi’ni savunan Ruslar için bu sahneler korkunç olmanın limitlerini zorlamıştı.

Ölü Adamların Saldırısı

1914 sonlarında Almanların başlattığı saldırılar neticesinde dişe dokunur bir gelişme kaydedilmemişti. Almanlar, tabiri caizse toplar ve ağır makineli silahlarla kaleyi ablukaya almış ve dur durak bilmeden dövüyorlardı. Ancak Ruslar kaleyi bir şekilde savunmayı başarıyor, yer yer uygun şartları buldukça da beklenmeyen saldırılarla Alman kuvvetlerine ciddi kayıplar verdiriyorlardı.

Günümüzde Polonya sınırlarında bulunan bir bölgede meydana gelen 1915 yılındaki Osowiec Kalesi Savaşı sırasında Alman Mareşal Paul Von Hindenburg, bir türlü sonuçlandıramadıkları saldırılarını başarıya ulaştırmak ve 900 askerden oluşan Rus savunmasını yıkmak için her zamanki topçu saldırıları yerine zehirli bir gaz olan klor gazı kullanılmasını emretti. 

Zurnanın zırt dediği yer de tam olarak burada kendini gösteriyordu; Ruslar’ın kimyasal silahlara karşı yeterli önlemleri yoktu. Her ne kadar zehirli gazın zararlı etkilerini önlemek için ıslak bezlerle önlemeye çalıştılarsa da yüzlerindeki deri de kısa sürede erimeye başladı. Havadaki gaz, Rus askerlerinin ciğerlerinde bulunan ıslaksı tabaka ile tepkimeye girince, klor gazını hidroklorik aside çevirdi. Rus askerleri içten dışa erimeye başlamış ve tabiri caizse zombileşen bir görüntüye bürünmüşlerdi.

Bombardımandan sonra 7.000 Alman askeri kalenin üzerine hücum etti. Durumun korkunçluğu karşısında savunma pozisyonunda kalmaktan vazgeçen Rus askerleri, kendilerine hücum eden Alman askerlerine karşı bir saldırı ile cevap verdiler.

100 kadar Rus askeri, yüzü erimiş ve bezlerle sarılı olan askerler sisli havanın içinden Almanlara karşı hücum etti. Almanlar, karşılarında tabiri caizse zombileşmiş Rusları görünce ciddi bir panikleme yaşadı ve korkup kaçtılar.

Almanlar bir de bunun üzerine kendi kurdukları tuzaklara kapıldılar. Gaz saldırılarından az bir şekilde etkilenmiş olarak geride bekleyen Rus topçuları, Almanları ateş altına alıp ağır kayıplar verdirdikten sonra kaleyi yerle bir edip ve geri çekildiler.

Zehirli klor gazı, hidroklorik asite dönüşüp Rus askerlerinin akciğerlerini zarar vermiş ve askerler ağızlarından kan saçmaya başlamışlardı. Ölümle burun buruna gelen Rus askerlerinin, sayıları kendilerinden fazla olsa da üzerilerine gelen düşman kuvvetlerine korkusuzca saldırmaları gayet anlaşılabilir bir şeydir.

Ancak fark edileceği üzere savaş ne kadar dehşet verici bir şey olsa da kimyasal silahların ayrıca büyük bir savaş suçu olduğunu gözler önüne sermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu