Bilim

72 Kuralı: Faizin Pratik Matematiği

72 Kuralı, faiz dünyasına ucundan el atanların illaki duyacağı bir ifadedir. Yatırılan meblağnın belirli bir yıllık getiri oranında ikiye katlaması için gereken yıl sayısını tahmin etmek için kullanılır. Ayrıca kullanışlı olduğu kadar bir o kadar da yaygın kullanıma sahiptir.

72 Kuralı Nedir?

72 Kuralı –> İkiye Katlanacak Yıl = 72 / Birleşik Faiz oranı

Basit faiz” ve “Birleşik faiz” olmak üzere iki türlü faiz olduğunu duymuşsunuzdur. Kısa bir hatırlatma yapıp bu faiz türlerini açıklayalım.

Basit faiz; her dönem elde edilen faiz anaparaya eklenmemekte ve sadece anapara üzerinden yapılan faiz hesaplamasına denir.

Örneğin 10.000 TL olan anaparanın %10 faiz oranı ile 1 yıl banka hesabında değerlendirilirse 1000 TL faiz gelir elde edilir ve toplam para 11.000 TL’ye tekabül eder. Bir sonraki sene ise bu miktar 12.000 TL’ye yükselecektir. Yani 10.000 TL anapara üzerinden faiz hesaplaması yapılmaya devam etmektedir.

Bileşik faiz; her dönem elde edilen faiz anaparaya eklenmekte ve elde edilen yeni miktar üzerinden yapılan faiz hesaplamasına denir.

Örneğin 10.000 TL %10 faiz oranı ile 1 yıl banka hesabında değerlendirilirse 1000 TL faiz gelir elde edilir ve toplam paramız 11.000 TL’ye tekabül eder. Bir sonraki sene ise bu miktarı hesaplamak istediğimizde 11.000 * (1,1) = 12.100 TL’ye yükselecektir. Yani anapara üzerine biriken faiz miktarıyla yeni bir faiz hesabı yapılmaktadır. Kullandığımız formül ise; Anapara x (1 + Faiz Oranı)Dönem Sayısı olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise faiz oranı ve dönem sayısı arasındaki uyumun olması gerektiğidir. Verilen zaman neyse o cinsten yazılmalıdır.

72 Kuralının Ortaya Çıkışı

(İkiye Katlanacak Yıl = 72 / Birleşik Faiz oranı) formülü kullanılarak hızlı finansal hesaplamalardan tutun da nüfus tahminlerine kadar herhangi bir büyüme oranının etkisini tahmin etmeye varıncaya kadar pratik bir kullanım sunar. 

Paramızın kaç yıl ikiye katlanacağı gibi bir soru sorulduğunda bu hesap işleri iyice karmaşık bir hal alacaktır. 72 Kuralı, bileşik faizle ilgili denklemlerin hesap makinesi yardımı olmadan yapılamayacak kadar karmaşık olmasından ötürü kullanışlı bir kısayol niteliğindedir.

​T= ln (2) / ln(1+(r/100)​) ≃ 72 / r

Tİkiye katlama zamanı
rDönem başına bileşik faiz oranı
lnLogaritmik fonksiyon
Yaklaşık olarak eşittir

72 Kuralı Örnekleri

Örnek 1;

Yıllık %8 getiri sağlayan bir yatırımı ikiye katlamanın tam olarak kaç yıl süreceğini bulmak için bileşik faiz denklemini kullanarak hesap yaptığımızda;

T = ln (2) / ln (1 + (8/100)) = 9,006 yıl olacağı hesaplanmakta. 72 kuralı uygulandığında ise (72/8) = 9 yıl ile elde edilir ve kabul edilebilir bir tolerans payı ile yaklaşık değere çok yakın bir sonuç elde edilmiş olur.

Bu formül ayrıca finansal tahminler ve istatistiksel ifadeler gibi durumları anlamak için oldukça kullanışlıdır.

Örnek 2;

Mesela bir gazeteci olduğunuz varsayalım ve sokak kedilerinin artışı nedeniyle kuş popülasyonunun azalması arasındaki ilişkiyi gösterecek bir haber yapacaksınız. Elinize gelen verilere göre sokak kedilerinin sayısı %18 artmış. Böylesi bir durumda nasıl haber yapardınız? Düz istatistik verileriyle kimsenin ilgileneceğini sanmam onun yerine 72 kuralının pratikliğini kullanıp daha anlaşılır bir ifadeye sokabiliriz.

72/18 = 4. Bu da demek oluyor ki yalnızca 4 yıl sonra sokak kedilerinin sayısı iki katına ulaşmış olacak. Manşetimizi ise hazır: 4 yıl içinde sayılarını ikiye katlayan sokak kedileri kuş popülasyonunu tehlikeye atmakta.

Örnek 3;

Üniversiteden geri dönüşümlü burs aldığınızı ve bunun da geri ödemesinin faizi %6 artarsa ne olacağını görelim. 72/6 = 12 yılda borcunuz ikiye katlanacaktır. 

Örnek 4;

Kredi kartlarınıza % 12 faiz öderseniz, borcunuz sadece 72/12 = 6 yılda ikiye katlanacaktır.

Örnek 5;

Enflasyon oranları %2’den %3’e çıkarsa, paranız 36 yerine sadece 24 yılda değerinin yarısını kaybedecektir.

Örnek 6;

Ülkenizin GSYİH’si yılda %3 büyürse, ekonomi 72/3 = 24 yılda değerini ikiye katlar.

https://betterexplained.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu