Matematik

72 Kuralı: Faizin Pratik Matematiği

72 Kuralı, yaklaşık bir tahmin sağlamak için kullanılan basit bir araçtır ve gerçek hesaplamaların yerine geçmez. Ayrıca, yatırım getirileri farklı faktörlere bağlı olarak değişebilir, bu nedenle tam olarak kesin sonuçlar sağlamaz. Ancak, hızlı bir tahmin yapmak ve farklı faiz oranlarını karşılaştırmak için kullanışlı bir araç olarak kabul edilir.

72 Kuralı Nedir?

72 Kuralı, finansal hesaplamalarda faiz oranının yatırımın ikiye katlanması için kaç yıl gerektiğini tahmin etmek için kullanılan pratik bir kuraldır. Bu kural, yatırımın değerini ne zaman ikiye katlayacağınızı hızlı ve kolay bir şekilde tahmin etmenize yardımcı olur.

Peki bu hesabı nasıl yapacağız? Çok basit, yüzde olarak ifade edilen faiz oranını 72’ye bölerseniz, yaklaşık olarak paranızın bileşik faiz ile ne kadar sürede iki katına çıkacağını hesaplayabilirsiniz.

Örneğin, yıllık %6 faiz oranıyla bir yatırım yaptığınızı düşünün. 72’yi 6’ya bölerseniz, 12 yıl elde edersiniz. Bu demektir ki, paranızın değerinin yaklaşık 12 yıl içinde iki katına çıkacaktır.

72 kuralının ortaya çıkışı ise yandaki formülizasyonda görülmektedir: ​t= ln (2) / ln(1+(r/100)​) ≃ 72 / r

tİkiye katlama zamanı
rDönem başına bileşik faiz oranı
lnLogaritmik fonksiyon
Yaklaşık olarak eşittir

Yıllık %8 getiri sağlayan bir yatırımı ikiye katlamanın tam olarak kaç yıl süreceğini bulmak için bileşik faiz denklemini kullanarak hesap yaptığımızda, T = ln (2) / ln (1 + (8/100)) = 9,006 yıl olacağı hesaplanmakta.

72 kuralı ile hesaplarsak, 72/8 = 9 yıl sonucunu buluruz. Bu değerin kabul edilebilir bir tolerans payına sahip olduğu görülmektedir.

72 Kuralı Örnekleri

Bir gazeteci olduğunuz varsayalım ve sokak kedilerinin artışı nedeniyle kuş popülasyonunun azalması arasındaki ilişkiyi gösterecek bir haber yapacaksınız. Elinize gelen verilere göre sokak kedilerinin sayısı %18 artmış.

Böylesi bir durumda nasıl haber yapardınız? Düz istatistik verileriyle pek kimse ilgilenmeyeceği için ilgili ifadeyi 72 kuralının pratikliğini kullanıp daha anlaşılır bir şekle sokabiliriz.

72/18 = 4. Bu da demek oluyor ki yalnızca 4 yıl sonra sokak kedilerinin sayısı iki katına ulaşmış olacak. Manşetimizi ise hazır: Dört yılda sayılarını ikiye katlayan sokak kedileri nedeniyle kuş popülasyonunu tehlikede. Ayrıca daha fazla pratik örnek için:

  • ⭐ %6 faizle burs alırsanız, borcunuz 72/6 = 12 yılda ikiye katlanacaktır. 
  • ⭐ Kredi kartlarınıza % 12 faiz öderseniz, borcunuz sadece 72/12 = 6 yılda ikiye katlanacaktır.
  • ⭐ Enflasyon oranları %2’den %3’e çıkarsa, paranız 36 yerine sadece 24 yılda değerinin yarısını kaybedecektir.
  • ⭐ Ülkenizin GSYİH’si yılda %3 büyürse, ekonomi 72/3 = 24 yılda değerini ikiye katlayacaktır.

Kaynak: https://betterexplained.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu