Bilim

Tavuklardaki Kafa Stabilizasyonu Oluşma Nedenleri

Tavuklardaki kafa stabilizasyonu, özellikle reklamalarla birlikte çoğumuzun farkettiği ve keyif aldığı bir fenomen haline geldi. Tavuk besleyenler çoktan denemişlerdir belki de. Tavukların böyle davranışlarında altında yatan nedenler ise aşağıda belirtilmiştir.

Tavuk besleyenler az çok bu duruma tanık olmuşlardır. Hatta bebekleri eğlendirmek için bu durumu bizzat deneyimledim diyebilirim.

Tavuklardaki Kafa Stabilizasyonu Neden Oluşur?

Tavuklardaki kafa stabilizasyonuna gelecek olursak, tavuklar kendi görüş alanlarındaki hareketleri tespit ederek avlanırlar, bu nedenle dünyaları için bir böceğin uyarmadan hareket edebileceği statik bir arka plan gibi görünmeleri önemlidir.

Baş ve boynun hareketleri, hareketsiz bir görsel alanı sürdürmek, aynı zamanda en kısa sürede geçiş sırasında boşa harcanan çok hızlı bir şekilde yeni bir görsel alan elde etmeyi amaçlar.

Tavuklar yürürken kafasını tek bir pozisyonda tutmazlar, ileri geri sallanırlar, ancak bu hareket ederken bir noktada harcanan zamanı en üst düzeye çıkarır. Boynun her bir sarsıntısı, hareketli bir arka plan görüntüsünü ortadan kaldırmak için çentikli zarın bir yanıp sönmesi ile birliktedir.

Bu durum sadece tavuklarda görülmez diğer pek çok kanatlı canlı türünde de kafa stabilizasyonu gözlenmektedir.

İnsanlar bu bilgilere istemsiz olarak vestibüler-oküler refleks vasıtasıyla tepki verir. Başınızı ileri geri hareket ettirin. Bu cümleyi hala okuyabiliyorsanız, hareketin bulanıklığına neden olmadığını farkedeceksiniz. Siz hareket ettikçe gözleriniz otomatik olarak pozisyonlarını düzeltiyor. Ama tavuklarda ve diğer kuşların çoğunda böyle bir durum gözlenmez. Onlar bu durumu boyunlarıyla telafi ediyor ve tam da bu durum gözlenmiş oluyor.

Tavuklardaki kafa stabilizasyonunun, kuş türlerinin çoğunun (tavuklar dahil), gözlerini hareket ettirememesi sebebiyle oluşur. Bu hayvanlarda göz bölgesindeki kasları hedef alan bir giriş oküler refleks yerine, boyunlarındaki kasları tetikleyen başka bir refleks vardır ve bu nedenle de göz hareketlerini telafi etmek zorunda kalmıyorlar.

Bunun yerine kafa hareketleriyle görebilmeyi sağlıyorlar ve dezavantajlı durumu telafi ediyorlar. Ayrıca tavuklardaki bu kafa hareketleri “gimbal” gibi aletlerin de ortaya çıkmasına ve aşağıdaki videoda da göreceğiniz cep telefonlarının kameralarına referans olmuştur.

Kaynak ve detaylı bilgi için;

https://www.quora.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu