Maraton Koşusu: İlham Veren Tarih

Maraton Yolundaki Pheidippides Heykeli

Maraton Koşusu, adını Maraton Muharebesi’nden sonra zafer haberini iletmek isteyen habercinin yaptığı koşudan almıştır.

Tarihi

Bugünkü anlamda bilinen maraton koşusu fikri, işgalci ve çok güçlü bir orduya karşı kazanılan önemli bir Yunan zaferinin haberi ile Maraton bölgesinden Atina’ya yaklaşık 40 kilometre (yaklaşık 26 mil) mesafe koşan eski bir Yunan elçisinin efsanesinden esinlenilerek ortaya çıkmıştır.

M.Ö. 490’da küçük bir Atina kuvveti ve müttefiklerinden oluşan ordu, Pers Kralı I. Darius’un çok güçlü ordusunu Atina’dan yaklaşık 26 mil-40 kilometre uzaktaki Maraton düzlüklerinde alt etmişti.

Bu Batı tarihinde bir dönüm noktasıydı. Zira, Darius o zamanlar dünyanın hakimi olan devasa güçte bir liderdi ve devasa orduları uzun zamandır durdurulamıyordu. Ancak sayıca az Yunan ağır piyadeleri Hoplitler ile Makedon savaşçı Phalanks birlikleri, Darius’un ordularını sonunda bertaraf edebilmişlerdi.

Yunanistan’ın bağımsızlığı bu savaştan sonra tescillenmişti. Ayrıca, bağımsızlığı korunan kaotik şehir devletleri, günümüz Batı kültürünün temelini oluşturan pek çok düşünceye pota olma işlevini sürdürmeye devam etmişlerdi.

Savaşa verilen önem, beklenildiği üzere savaşla ilgili mitler ve efsanelerin doğmasına nedenolmuştur. Şeyh uçmasa da müridi uçurur mantığında bu efsaneler kendi kendine gelişmiştir.

Askerler, Tanrı Herakles ve Pan’ı kendileri tarafında savaşırken gördüklerini söylüyorlardı. Keza bu efsanelerden en mehuru günümüz maraton yarışlarının da doğuşuna sebap olmuştur;

Pheidippides adında Yunan bir haberci, Atina’ya zafer haberini vermek için hızla gönderilir. Adam zafer coşkusunun verdiği heyecanla 40 kilometre koşarak şehre dönmüş ve nefes nefese bir vaziyette “Kazandık! Kazandık” nidaları atıp bir anda yorgunluktan yere yığılıp ölmüştür.

Maraton Yolundaki Pheidippides Heykeli

Maraton Koşusu: Günümüz

4 yılda bir yapılan Olimpiyat Oyunlarında, Pheidippides’in bu dramatik koşusunu anmak için, 1896 Olimpiyat maratonunundan sonra maraton koşusunun mesafesi 40 kilometre olarak belirlendi. Halen de Pheidippides anısına bu koşu devam ettirilmektedir.

Bugün, maraton yarışları, sadece Olimpiyat mücadelelerinde de değil Kuzey Kutbundan Çin Seddi olmak üzere pek çok yerde yapılmaktadır. Sadece Amerika’da bile her yıl 1.100’den fazla maraton yarışı yapılmaktadır. 

1897’de Amerika’da başlayan ve dünyanın en eski yıllık maratonu olan Boston Maratonu, sadece erkekler yarışabiliyorken 1972’de kadın yarışmacılarda katıldı. Ayrıca kadınlar için Olimpiyat maratonu 1984’le başladı.

Maraton Koşusu
Maraton Koşusu

Benzer içerikte yazıları okumak için tıklayın.

Kaynak ve detaylı bilgi için;

https://www.history.com/

Paylaşmak isterseniz;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir