Çifte Yük: Zamanın Yeterliliği Üzerine

Çifte Yük

Çifte yük, para kazanmak için çalışan fakat zamanının önemli bir bölümünde, hem de ikinci bir vardiya olacak kadar, kişilerin yaptığı şeylerden dolayı oluşmuş iş yüküdür.

Bir nevi ikinci vardiya olan bu şeyler için kişi vaktinden tutun da parasına varıncaya kadar çeşitli harcamalarda bulunur. Bazen karşı cinsi etkilemek için yapılan çok çeşitli olabilen yatırımlar; spor yapmak, dişleri fırçalamak, kitap okumak, diyet yapmak, giyim malzemeleri almak, hayvan beslemek v.b. Bazen de hobi olabilecek şeyler için yoğun zaman harcamayla karşımıza çıkar. Geniş bir ağı var anlayacağınız.

Naparsın işte belki de can sıkıntısından ama böylesi şeyleri belli bir eşik çizgiyi aşıncaya kadar ikinci bir iş yükü olarak yapıyorum. Çifte yük olmadan öğrenemiyorum ben. İsrafa dayalı bu öğrenme metodumu uygulayamayınca pek çok şey havada kalıyor. Yoksa ben de isterim öyle günlük on dakikalık da olsa sürekli çalışmalarla iki yıl sonra bir şeylerde uzman olmayı… Tabii olabilir yapan da vardır ama ben de denedim parlak olmadı ve kendimce bazı tespitler yaptım. Edindiğim sonuçları paylaşayım;

  • Eğer bir şeyi tabiri caizse sıfırdan öğreniyorsanız o şeyi gündelik kısa tekrarlarla öğrenmeniz kolay değil. Gündelik kısa çalışmalarla elit bir seviye hayal.
  • Bir şeyi öğrenirken ne kadar çok hata yaparsanız o kadar lehinize bir durum, ama gündelik kısa çalışmalarla bunları ıskalarsınız.
  • Deneme-yanılma yapmaktan korkmamak gerekiyor. Abuk subuk şeyler de olsa deneyerek öğrenmek gibisi yok. Eh bu da gündelik kısa tekrarlarla olacak bir şey değil.
  • Yaptığınız her ne olursa olsun bunu ihtiyacınız olacak şekilde indirgemeniz gerekiyor. İhtiyaç çözüme giden yolda adeta tabela görevi görür.
  • Gündelik kısa çalışmalarda o konuyu derinden araştırmaya itecek anahtar kelime algoritmasını kolay kolay bulamazsınız.
  • Gündelik kısa çalışmalar ancak uzmanı olduğunuz konularda bir nevi hatırlatıcı rolündeyken çok etkili bir şey. Öyle kuru kuruya hadi ben ikinci bir dil öğreneyim deyip bir yıl sonra dile elit bir seviyede hakimlik hayal gibi bir şey
  • Gündelik kısa çalışmalar, konu uzmanı olan bir kişi temelden zora götürecek şekilde belirlendiğinde etkisi artıyor. Yani öyle bir anlık hevesle ben bunu yapayım derseniz aman dikkat… Benden söylemesi.

10000 Saat

Çifte yük oluşturduğunuz şey yorucu olacaktır ama “10000 Saat” barajını aşmadan uğraştığınız konuda uzman olamıyorsunuz. Bu çapkın olmaktan tutun da, piyano çalmaya kadar böyle. Ha tabi Brad Pitt, Rihanna için çapkınlık yapmak çifte yük olmayabilir. Nedenini söylemeye gerek yok anladınız siz onu… Buna benzer pek çok kategorinin kolaylaşacağı insan illaki vardır. Ben söz meclisten dışarı diyorum. Yani, bizim gibi random Anadolu fenotipindeki insanlar için söylüyorum bunları.

Çifte Yük: Sonuç

Eh tabi 10000 saat ne güzel bir denklem… Özetlemek gerekirse öyle gündelik kısa çalışmalarla yapılacak işler bellidir. Eğer uzun uğraşılar gerekiyorsa ve çok temel bir seviyeden başlanacaksa, gündelik kısa çalışmalar yetmiyor. Tabiri caizse eşiği aşmadan ileriye atılan iki adım sonraki çalışmada bir adım geri gelmiş olarak karşılar insanı. 10000 saat barajının ,atıyorum, ilk 4000 kadarını olabildiğince kısa sürede aşmalı ondan sonra peyder pey aşılsa da etkisi güçlü olur.

Benzer yazıları okumak için tıklayın.

Paylaşmak isterseniz;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir